Stabilizacja gruntów twoim priorytetem? Obowiązkowo przeczytaj owy artykuł

Jeżeli ciekawi cię kwestia stabilizacji gruntów lub zwyczajnie fachowo się tym zajmujesz, na pewno znasz sporo sposobów na ułatwienie własnej pracy oraz poszerzenie wiedzy. Dobrze wszakże czasem przypomnieć sobie najważniejsze rzeczy, jakie dadzą nam pewność dobrze wykonywanej pracy.


montaż płyty gipsowo kartonowej
Wprowadził: Wolfcraft
Treści źródłowe: Lange Łukaszuk


Kolejne treści

Do klejenia jakiego rodzaju powierzchni służą kleje epoksydowe?

kejenie
Wprowadził: BRITOP
Treści źródłowe: BRITOP
Przy różnorodnego rodzaju pracach czy to wytwórczych, czy to remontowych, stosuje się klej. Mogą się one różnić przez wzgląd na ich zastosowanie czy też skład chemiczny.


Jeśli chodzi o podział ze względu na zastosowanie, istnieją kleje stosowane do małych czynności naprawczych i cechują się one szybkim czasem łączenia.


Stabilizacja gruntu, najprościej rzecz ujmując, polega na wymieszaniu gruntu z odpowiednim spoiwem hydraulicznym przy odpowiedniej wilgotności. Często stabilizacja gruntów w budownictwie komunikacyjnym bywa skomplikowanym zagadnieniem. Problem rodzi się, kiedy grunty spoiste bywają zbyt wilgotne, by mogły być spożytkowane do budowy nasypu lub nawierzchni. Z pomocą przychodzą popioły lotne, mające podobny skład do popiołów z wulkanów używanych do budowy gruntów przez starożytnych Rzymian.

Zaciekawiły Cię wątki opracowane w tym wpisie? Na pewno przyda Ci się również dodatkowe czytanie. Nie zwlekaj zatem i przejdź do następnej strony.

Popioły owe mają wiążące właściwości, dzięki nim możliwa jest stabilizacja podłoża wilgotnego, spoistego i gruntu o zwiększonej zawartości związków organicznych. Przymieszka z popiołu lotnego spowoduje wzrastanie spoistości gruntu oraz obniżenie jego zawilgocenia.


Oczywiście popioły lotne nie nadają się do stabilizowania każdego rodzaju podłoża. Stabilizowane bywają na przykład wszystkie spoiste grunty oprócz glin zwięzłych oraz ił. Najważniejsze kryterium jeżeli idzie o przydatność popiołów dla stabilizacji jest zbadanie nośności gruntu przeprowadzone na miejscu. Stabilizacja podłoża opisaną metodą umożliwia znaczne obniżenie kosztów, szczególnie, gdy cały proces wykonywany jest na miejscu, co znacząco obniża koszty transportu materiałów mineralnych.


Istnieją oczywiście pozostałe stabilizatory podłoża, jak przykładowo cement lub też wapno (na tej stronie).


Każdy spośród nich ma swoje konkretne właściwości. należy więc dopasować stabilizator do rodzaju wykonywanych robót. Zwłaściwą firmą stabilizacja podłoża nie będzie przeszkodą.
2018-12-01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.