Rachunek za gaz ziemny - za co tak w istocie płacimy?

Największym dostawcą gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, inaczej Polskie Górnictwo Naftowe oraz Gazownictwo. Z gazu ziemnego korzysta aktualnie kilkanaście milionów postaci na terenie Polski. Gazu używamy do gotowania, podgrzewania wody, niektórzy mają także ogrzewanie na gaz, zwięźle mówiąc, gaz jest nam konieczny do życia i w naszych domach korzystamy z niego każdego dnia. Gaz ziemny jest wyceniany za metr sześcienny, aczkolwiek ceny gazu zdołają się różnić w zależności od regionu czy też grupy taryfowej.

palnik gazowy
Treści źródłowe: http://www.sxc.hu
Średnia stawka za gaz ziemny na terenie Polski to mniej więcej 1,30 a 1,30 złoty, nie jest więc to względnie duży wydatek - . Chociaż nie wszyscy płacą niewielkie rachunki za gaz (sprawdź tu). Jeśli w naszym domu na gaz mamy tylko kuchenkę, to koszta mogą być faktycznie niewielkie. W 50metrowym mieszkaniu przy czteroosobowej rodzinie rachunki za gaz zdołają wynieść nawet do 10-15 złotych co miesiąc. Na pewno koszta te nie są wielkie. Chociaż jeśli w naszym domu mamy nie jedynie kuchenkę gazową, ale też gazowe ogrzewanie lub wodę podgrzewaną na gaz - wtenczas musimy liczyć się ze znacznie wyższymi rachunkami nawet do kilkuset złotych miesięcznie.

Kolejne treści

Czy interesują nas propozycje na mieszkania Gdańsk może nam ich wiele przedstawić

grillowanie
Wprowadził: Mike McCune
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Każdy chce mieć własny dach nad głową, o który będzie mógł zabiegać i który pozwoli mu się poczuć swobodnie. Dlatego właśnie nadchodzi taki moment, w którym ludzie zaczynają szukać propozycji pozwalających im na zakupienie swojego mieszkania.


Jak już dodaliśmy na ceny gazu mają oddziaływanie także grupy taryfowe. Współcześnie możemy wyróżnić trzy taryfy - W1, W2 oraz taryfę W3. Im niższą taryfę posiadamy, tym mniejszy rachunek za gaz uiścimy. Jeśli zużywamy znaczną ilość gazu, wtenczas obowiązują nas opłaty spośród wyższej taryfy, jeśli używamy niedużo gazu - wówczas płacimy za gaz z taryfy najniższej, to znaczy W1.
Warto zorientować się którą taryfę posiadamy. Jeżeli za gaz płacimy dużo, zdołamy zastanowić się nad jego oszczędzaniem. Krótsze kąpiele, mniej pichcenia na kuchence gazowej czy też mniejsze ogrzewanie może spowodować, iż uda nam się przejść do niższej, tańszej taryfy, co pozytywnie wpłynie na nasz rachunek za gaz. Oprócz zużycia i opłaty taryfowej płacimy też abonament za gaz. Jest to cena, jaką ponosi każdy z nas, z racji tego, że gazownia ot tak daje nam gaz. Mało tego nasz rachunek za gaz obejmuje również opłatę sieciową stałą oraz zmienną. Zapłata sieciowa stała to opłata za utrzymanie sieci, natomiast zmienna - za dawanie gazu, który ma wskazane właściwości i parametry.
2018-10-12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.