Nowoczesne narzędzia wykorzystywane w budownictwie czyli plusy programów do projektowania konstrukcji żelbetonowych.

Nowoczesne budownictwo obecnie jest oparte o dwa główne rodzaje materiałów, czyli beton i stal. Beton to bardzo twardy materiał, ale jego główną wagą jest znaczna kruchość, przez co bez wzmocnienia nie ma zbyt dużej ilości zastosowań. Jednak zatopienie w nim drutów albo prętów ze stali ogromnie zmienia jego charakterystykę - stal w tym zestawieniu gwarantuje należytą elastyczność i wytrzymałość, przez co elementy zbudowane w taki sposób są bardzo bezpieczne i trwałe.


więcej tutaj
Wprowadził: XELLA Polska Sp. z o.o.
Treści źródłowe: XELLA Polska Sp. z o.o.
Zbrojenia przeważnie robi się z drutów, prętów lub siatki, wszystko będzie zależeć od tego, do czego element będzie przeznaczony. Pręty posiadają dodatkowo żeberka na swojej powierzchni, dzięki czemu beton dużo lepiej będzie do nich przylegał. Przeważnie żelbetonowe konstrukcje wykonuje się w taki sposób, że z drutów wykonywane jest zbrojenie, poszczególne druty są ze sobą zespawane lub związane.

Kiedy uznasz, że omawiany w tym serwisie wpis jest wartościowy, kliknij tutaj, a znajdziesz więcej przegląd techniczny budynku tego typu tekstów.

Później konstrukcję taką zalewa się płynnym betonem mającym odpowiednie parametry, który w ciągu kilku dni staje się twardy i element nadaje się do użytkowania.

Żelbeton stosowany jest w zasadzie w każdej wznoszonej konstrukcji, czy będzie to jednorodzinny domek czy nowoczesny, wysoki apartamentowiec. Często stosuje się gotowe, przygotowane wcześniej prefabrykaty, lecz nie ma żadnych problemów, aby wszystko co potrzeba wylać na miejscu budowa. Niezwykle ważnym etapem produkowania tego typu elementów jest dokładne wyznaczenie parametrów i rodzaju konstrukcji. Dzisiaj projektowanie konstrukcji żelbetowych będzie się odbywać za pomocą specjalistycznych programów CAD (KMT).


Takie programy na podstawie podanych przez inżyniera parametrów wyliczają naprężenia, rozkład sił i ogólną wytrzymałość elementu, na podstawie tego można wybrać rodzaj i ilość potrzebnych drutów dokładnie pod określone potrzeby. Narzędzia tego typu są bardzo przydatne dla projektantów, bo dzięki nim można konstruować budynki bezpieczne, przy równoczesnym oszczędzaniu materiałów. A przecież nikt nie chciały pracować albo mieszkać w budynku, który nie wiadomo kiedy mógłby ulec uszkodzeniu.
2020-05-19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.