Małe oczyszczalnie ścieków to alternatywa na obszarach nieskanalizowanych.

Na terenach nieskanalizowanych coraz to powszechniej zakładane są małe oczyszczalnie ścieków, zwane przydomowymi. Owe rozwiązanie, jakie sprawdza się w polskich warunkach od przeszło 15 lat jako wyjście estetyczne oraz łatwe i tanie w eksploatacji. Termin „małe oczyszczalnie ścieków” dotyczy kompletnych armatur odbierających odpady od 4 do 200 osób.

Mała oczyszczalnia z oferty Kingspan Environmental jest dobrym rozstrzygnięciem dla domku jednorodzinnego, pensjonatu, szkoły i przedszkoli. Odciek z oczyszczalni ma skład zgodny wymogom prawa polskiego a także unijnego. Na dzisiejszym rynku polskim jest mnóstwo rzetelnych firm spełniających surowe warunki techniczne a także zapewniających kompletne rozwiązania. Są też różne technologie, lecz zasada działania pozostaje stała czyli oczyszczanie jest co najmniej dwustopniowe.

Jak wygląda i funkcjonuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków BioDisc®
Treści źródłowe: klargester.pl
Podczyszczanie czyli beztlenowy etap oczyszczania odbywa się w osadniku gnilnym inaczej zwanym wstępnym w zasobniku z tworzywa sztucznego (najczęściej polietylenu) umieszczonego pod powierzchnią gruntu. W osadniku mają miejsce postępowania sedymentacji, czyli osadzania i flotacji, inaczej wypływania dużych zanieczyszczeń. Osady pozostające na dnie winny być okresowowyciągane. Zanieczyszczenia flotujące są zbierane na filtrze biologicznym przy wylocie z zbiornika.

Działanie osadnika podstawowego możemy ulepszyć przez dołożenie do niego substancji bakteryjnych (bioaktywatorów). Następuje wtedy biologiczny rozkład zanieczyszczenia. Wielkość zbiornika zależy od ilości produkowanych ścieków. Można również rozbudowywać część podczyszczającą, tworząc baterię osadników albo zastosować osadniki dwu lub trzykomorowe. Użytkownik widzi na powierzchni ziemi tylko pokrywy studzienek rewizyjnych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Wprowadził: wfeiden
Treści źródłowe: http://www.flickr.com/
Użytkowanie oczyszczalni jest proste i tanie lecz niezbędne są jednak okresowe kontrole pracy poszczególnych elementów takich jak: osadnik klikaj, studzienka, złoże. Najważniejsze jest kontrolowanie wielkości osadu w osadniku wstępnym i pozbywanie się go raz na 1,5 roku. Czynność tą może zrobić pracownik firmy zakładającej oczyszczalnię. Gdy oczyszczalnia patrz ma zbiornik zarezerwowany do oczyszczania biologicznego, konieczne jest przeprowadzać okresowe płukanie złoża. Oczyszczalnie, które były wykonane do tej pory, działają bezawaryjnie pod warunkiem rzetelnego wykonania, a względne błędy są stosunkowo proste do wykrycia i zniwelowania.
2018-07-10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.