Machiny do gęstnienia gruntu

Najprostszym oraz równocześnie najtańszym sposobem utwardzania gruntów jest ich mechaniczne gęstnienie.


W czasie gęstnienia cząsteczki szkieletu gruntowego przybliżają się do siebie, co w następstwie sprawia, że pewna liczba wody oraz powietrza usuwana jest z malejącej objętości porów.
spoiwa stabilizacyjne
Wprowadził: Steve Jurvetson
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


Przebieg tenże prowadzi do powiększania nośności jak też wodoodporności podłoża oraz do minimalizowania jego podatności na włoskowe podciąganie wody. Tenże rodzaj wzmocnienia zapewnia najlepsze wyniki w gruntach spoistych, w jakich obserwuje się wyraźny przyrost niezmienności. Gorsze skutki przynosi w gruntach sypkich. W tym miejscu sprawdza się beton. Popioły lotne stosowane są do produkcji cementu. Powinno się dobrać niezwykle starannie przyrząd zagęszczający. W praktyce do gruntowych podłoży wykorzystuje się przyrządy o działaniu: ubijającym, np.: płyty wolnospadowe, ugniatającym, np.: walce gładkie, ogumione samojezdne lub przyczepne o rozmaitych masach a także naciskach, wibrującym, na przykład: walce wibracyjne.


Do gruntów kompaktowych zaleca się stosowanie ciężkich walców o statycznym działaniu. Wałowanie musi się odbywać przy wilgoci podłoża zbliżonej do optymalnej, kolejnymi warstewkami. Grubości ich zależne są od rodzaju gruntu a także typu jak też ciężaru walca.

Zwolennikom rzetelnej informacji zalecamy ten artykuł (https://www.profbud.info/news/mieszkania-na-bemowie-z-widokiem-na-park), gdyż nie dość, że mówi on o zbliżonej problematyce, to wykonuje to też w bardzo zajmujący sposób. Kliknij i zobacz!

Niezbędna do osiągnięcia wymaganego rezultatu ilość przejść po tym samym śladzie określana jest doświadczalnie. Do w największym stopniu rozpowszechnionych machin zagęszczających należą walce.
Zależnie od typu napędu walce możemy podzielić na: samojezdne i przyczepne. Najlepsze wyniki przy zagęszczaniu walcami gładkimi pozyskuje się dla podłoży luźnych a także niewiele zwięzłych. Ogromnie ważne są też spoiwa stabilizacyjne.
2019-02-08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.