Kilka istotnych informacji na temat kotłów parowych, zasada funkcjonowania urządzeń tego typu.

Kotły parowe były jednymi z pierwszych urządzeń używanych przez ludzi do napędzania maszyn elektrycznych, można wręcz powiedzieć, że stały się początkiem ery mechanicznej. Pomimo upływu wielu lat w dalszym ciągu one wykorzystywane, oczywiście obecnie bardzo zmieniły się możliwości technologiczne, więc i współczesne kotły są znacznie nowocześniejsze. Idea funkcjonowania tego typu kotłów jest bardzo łatwa i niezmienna od ich wymyślenia. W odpowiedniej komorze podgrzewa się wodę, która zamieniana jest w parę. W związku z tym że wypuszczanie pary jest ściśle kontrolowane zależnie od potrzeb, to będzie ona utrzymywana w środku pod dużym ciśnieniem. Taka para jest następnie transportowana do urządzeń roboczych, najczęściej to będą turbiny, wytwarzające pod wpływem obracania energię elektryczną, albo też różnego rodzaju grzewcze instalacje. Podgrzana para wodna jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, na przykład chemicznym, włókienniczym czy spożywczym, oraz w gospodarce komunalnej do ogrzewania budynków i mieszkań.

dom - portret
Wprowadził: Erika Augusto
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Tradycyjne kotły - ciekawy artykuł od- kotły parowe - parowe wykorzystują do ogrzania wody i produkcji pary różne paliwa. Przeważnie to będą różne typy koksu i węgla, lecz niektóre z modeli zasilane być mogą olejem napędowym, gazem czy nawet energią elektryczną. Bez względu na rodzaj grzania efektem końcowym będzie otrzymanie pary o odpowiednich parametrach.

Zobacz bez wahania ten świeży wpis (https://www.invado.pl/produkty/drzwi-szklane) - on na pewno też Cię zaintryguje, ponieważ są tam podobne informacje na temat przedstawianej tematyki.

Jeśli chodzi o kotły na paliwa stałe jako uboczne produkty zostają żużel i popiół, jakie należy regularnie usuwać z paleniska. W przypadku tradycyjnych kotłów ogrzane gazy powstałe w wyniku spalania paliw oddają energię cieplną do odpowiednich zbiorników, w jakich znajduje się woda. W wyniku podgrzania woda zamienia się w parę, a z kolei ta za pomocą dodatkowych urządzeń uzyskuje właściwe ciśnienie robocze.


Współczesne kotły parowe są w pełni zautomatyzowanymi układami, pozwalającymi na wydajną pracę z niewielkim udziałem ludzi. Wymaga to co prawda rozbudowanych systemów sterujących, lecz dzięki temu uzyskuje się znacznie lepszą wydajność i bezpieczeństwo przy użytkowaniu.
2019-04-09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.