Czemu najkorzystniej używać mączki skalne? Gdzie znajdują one zastosowanie? Jakie rodzaje mączek są do wyboru?

Każdy ogrodnik doskonale wie, iż najlepszym sposobem na zadowalające efekty jest naśladowanie natury. To może zapewnić obfite i zdrowe plony. Pod tym względem powinniśmy polecić mączkę skalną, której wykorzystanie w ogrodzie znacząco wzbogaca glebę.
mączka skalna
Wprowadził: B.M. Polska Sp. z o. o.
Treści źródłowe: B.M. Polska Sp. z o. o.


Mączka skalna powstaje w kamieniołomach, to najzwyczajniej produkt uboczny podczas obróbki skał. Ma podobne właściwości, jak pyły, jakie powstają poprzez rozpuszczenie skał, przez procesy zachodzące w przyrodzie. Mączki skalne powstają z różnorodnych materiałów. Tak więc są różnorakie jeśli chodzi o skład chemiczny, szczególnie różna jest zawartość wapnia, magnezu i potasu. Każda jednakowoż mączka skalna charakteryzuje się sporą zawartością wartościowych mikroelementów, jakie powoli są przyswajane przez rośliny.


Takie mączki są nawozami wolnodziałającymi, których składniki muszą być początkowo przetworzone przez mikroorganizmy oraz glebowe procesy. Ich funkcjonowanie jest w rzeczywistości ściśle zależne od aktywności glebowej.

Jeśli omawiana tutaj kwestia jest dla Ciebie zajmująca, to dodatkowo zobacz także pozostałe warte zapoznania się (http://www.malesapd.pl/?url=nowosci) artykuły.

Dla każdego z ogrodników wykorzystywanie skalnych mączek jest bardzo pomocne, tak naprawdę to ochrania od przenawożenia gleby, co dość często występuje, jak używamy nawozów szybkodziałających. Mączki skalne mają właściwości zatrzymywania wody oraz składników mineralnych. Ich regularne stosowanie jest niezwykle istotne, przyczynia się bowiem do wytworzenia się struktury gruzełkowej w glebie, wzrasta też aktywność mikroorganizmów oraz glebowych procesów. Najbardziej wartościowe właściwości magazynowania wody i składników pokarmowych mają mączki z minerałów ilastych.


Są najlepsze do użyźniania gleb suchych i piaszczystych. Do sprzedania są jednocześnie, zwłaszcza w takich miejscach jak hurtownia kamienia czy sklepy ogrodnicze, kamienne mączki jakie powstały z granitu, bazaltu czy skał wulkanicznych. Mogą one perfekcyjnie wzbogacić glebę w różnorodne składniki odżywcze. Mączki pochodzą także z magnezytu. Dzięki bardzo dużej zawartości magnezu oraz wapnia są zalecane do użyźniania kwaśnych gleb.
Każda z mączek skalnych to cenny dodatek do kompostów czy nawozów płynnych, gdyż są one w stanie zneutralizować niezbyt przyjemne zapachy. Z tego również powodu dobrze je wykorzystywać.

Przeróżne informacje zwykle zmieniają się z dnia na dzień - solidna treść za każdym razem się przyda. Pragnąć się z nią zapoznać, wejdź w wskazany link - pod nim wszystko dla Ciebie zreferowaliśmy.

Na pewno docenimy te wszystkie zalety, o których wspomnieliśmy w artykule.
2020-01-29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.