Ciężkie decyzje podłogowe – czyli przez co musisz przebrnąć próbując znaleźć podłogę idealną do swojego lokum

Podłoga. Czy jest coś istotniejszego w jakimkolwiek domu? Jej kolor ma prawdopodobnie najistotniejszy wpływ na wygląd pokoju, nawet wygląd ścian nie jest tak istotny. Podłoga łączy lub dzieli pomieszczenia, wyznacza granice. Nie ma więc nic dziwnego w tym, iż często marnujemy mnóstwo czasu przy jej wybieraniu.

Wachlarz pokryć podłogowych jest naprawdę szeroki.
podłogi
Wprowadził: Will Keightley
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Na liście: podłoga fornirowa, panele, posadzka z żywicy, wykończona gresem, wykładzina oraz wiele pozostałych. Jest więc w czym przebierać.

Ludzie zawsze lubili drewno w domu, dlatego kiedyś często wybierane były podłogi drewniane, zrobione z desek albo na zasadzie parkietu czy kostek, kilkuwarstwowe lub nie. Podłogi z drewna, odpowiednio przygotowane oraz objęte troskliwością mogą być bardzo ładne i solidne. Parkiet na przykład, jeszcze do niedawna był najczęściej wybieranym pokryciem podłóg, nie tylko w mieszkaniach, lecz także w miejscach publicznych, ze względu na swoją dużą wytrzymałość. Dzisiaj, dużą popularnością cieszą się podłogi z drzew egzotycznych, jednak wiąże się to z dużymi kosztami i jest niezbyt ekologiczne. Kamień (www.wkg.pl/o-nas/grupa-mmg/struktura/) czy płytki także są stosowane, w szczególności w łazienkach czy kuchni. Niestety ich wadą jest bijące od nich zimno. Jeśli chodzi o płytki, można to zakryć ogrzewaniem podłogowym, mimo to, te materiały nigdy nie będą tak przyjazne jak drewno.

Obecnie najbardziej popularne są panele. Kiedyś mało trwałe, teraz wykonywane są z płyt HDF – cienkich płyt pilśniowych, o podwyższonej gęstości oraz bardzo sztywnych. Płyty hdf - (odkryj więcej tu) przechodzą znaczną obróbkę, a następnie są laminowane. Panele - więcej w temacie - są najłatwiejsze w montażu, są także tanie oraz występują w różnych barwach, mają bogate wzory. Najładniejsze są panele wyglądające jak drewno, lecz są także wzory upodabniające panele do kamienia, płytek oraz innych tworzyw.

Płyty HDF wykorzystywane są również do podłóg fornirowanych. W tym typie podłogi, płyty hdf - (przekonaj się) zamiast laminatem nakrywane są chudą warstwą autentycznego drewna. Ta podłoga to swoisty pośredni wybór między panelami a podłogą z drewna. Od tej drugiej jest także tańsza, a wygląda tak samo efektownie.

Wykładziny i dywaniki również mają swoich fanów. Z pewnością sprawiają, że podłoga nabiera przyjemnego, przytulnego charakteru. Każdy typ pokrycia podłogowego ma swojego fana. Właśnie dlatego wybór pokrycia podłogowego może sprawiać, aż takie problemy. Zwykle ciężej jest podjąć decyzję, gdy wybór jest tak zróżnicowany.
2018-10-06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.