Domy z cegieł ceramicznych – tradycja, wartość, wytrzymałość

Inwestycja w dom to najczęściej jedna z ważniejszych decyzji w życiu człowieka. Marzenie o swobodzie, posiadanie własnego ogródka, niechęć do sąsiadów w blokach – przyczyny zmiany zamieszkania na domek wolnostojący są różne. Całościowy efekt domu nie okaże się pozytywny bez osadzenia go na trwałych i sprawdzonych fundamentach.

pustaki ceramiczne marki Wienerberger

Źródło: Wienerberger.pl

Od wielu lat o walorach polskich domków decyduje ceramika.
Ceramika budowlana stanowi szeroką paletę produktów wypalonych z gliny. W kontekście budowy domu chodzi o cegły, z których powstają ściany pod przyszłe pomieszczenia. Materiały ceglaste stanowią o sile polskich domków – aż 44 % mieszkańców stawia na mieszkania właśnie z tego materiału. Dom z cegieł ceramicznych to ponadto przywiązanie do tradycji i kontynuacja tradycji zamków, a później dworków szlacheckich.

Chcesz zobaczyć inne podobne praktyczne sugestie? Jeśli tak, to zobacz tu (https://max-meble.pl/realizacje/), a z pewnością nie odczujesz zawodu.

I forty, i wille szlacheckie budowane były na palonej z gliny ceramice.

Zalety ceramiki? Ceramika zapewnia szczelność pomieszczeń i ścian, chroniąc domowników przed nadmiernym dźwiękiem. Kolejnym plusem mieszkanki gliny i wody jest bezpieczeństwo i wytrzymałość. Nie bez powodu stosuje na obszarach zagrożonych trzęsieniami ziemi i burzami (przeczytaj – więcej na temat ceramiki). Potrafi także opierać się żywiołowi ognia. Te walory „kondycyjne” sprawiają, że materiał ceglasty ląduje także na dachach przyszłych domków. Cegły i pustaki ceramiczne mają różne parametry „mocy”.

Sądzisz, że ten materiał jest godny polecenia? Jeżeli tak, to bez wątpienia zainteresuje Cię też ta rekomendowana oferta (https://www.ladowarki-lublin.pl/), gdyż dotyczy zbliżonej problematyki.

Ich wskaźnik decyduje o faktycznej wytrzymałości na ścisk, np. 5-a – równa się słabszemu materiałowi, z kolei 20-stka oznacza większe możliwości.

Choć ceramika staje się wypierana przez nowsze kompozycje, wciąż decyduje o zabudowie większości domków. Zabudowanie ściany z jednej warstwy wyłącznie ceramiką to sposób nie tylko bezpieczny, co szybki, sprawdzony i efektywny. Mur zrobiony z jednej warstwy cegieł, pokryty tynkiem, nie wymaga dalszych inwestycji w ocieplenia, zabezpieczenia, kleje.

Dom z cegieł ceramicznych stwarza wrażenie ciepłego, stałego mikroklimatu. Ma także swój duży plus w oszczędności energetycznej, co przekonuje masę przeciwników cegły. Termika wszystkich ścian jednowarstwowych, z odpowiednim ogrzewaniem, wentylacją i utrzymującymi ciepło ościeżami okien przyczynia się do regularnego oszczędzania energii.