Najważniejsze odmiany ciśnieniowych zbiorników na rozmaite substancje wykorzystywane w domach i przemyśle

Zbiorniki do przechowywania najróżniejszych związków są wykorzystywane powszechnie w zakładach przemysłowych oraz fabrykach. Z powodów praktycznych i technologicznych wymagań w wielu przypadkach pracować one muszą w warunkach wyższego ciśnienia, z tego też powodu muszą być odpowiednio wykonane. Parametry zbiorników są dokładnie opisane przez najróżniejsze normy, których trzeba się trzymać, jeśli zbiornik ma być bezpieczny dla otoczenia.

Względy bezpieczeństwa będą tu niezwykle istotne, bowiem zbiorniki pracować mogą z dużymi ciśnieniami, więc wszelakie zaniedbanie w tym względzie może się skończyć poważnym wypadkiem. Jednymi z częściej używanych odmian są zbiorniki ciśnieniowe na powietrze. Złożone są one najczęściej z metalowej butli oraz sprężarki, która jest odpowiedzialna za proces napełniania, oraz kilku dodatkowych podzespołów zabezpieczających i podłączeniowych – www.zbiornikicisnieniowe.pl/zbiorniki_hydroforowe.htm. Tego typu zbiorniki produkowane są w dwóch odmianach, czyli pionowej i poziomej, to będzie uzależnione od klienta i jego wymagań.

zbiornik

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Także ich budowa jest charakterystyczna i dokładnie określona normami, bo mają one postać rury z dospawanymi dwoma denkami z obu stron, co zapewnia równe rozkładanie się ciśnienia.

Bardzo podobną konstrukcję mają zbiorniki hydroforowe, z kolei one służą do gromadzenia wody pod wysokim ciśnieniem dla zastosowań przemysłowych i spożywczych. Bardzo często tego typu zbiorniki obecne są w zestawie z pompami, wtedy mogą służyć jako niezależne źródło zasilania w jednorodzinnych domkach, gospodarstwach rolnych i zakładach przemysłowych. Zasada działania hydroforowych zbiorników opiera się na wykorzystaniu poduszki powietrza. Do zbiornika wlewa się określoną ilość wody, a pozostałą przestrzeń wypełnia sprężonym powietrzem – kliknij tutaj. Powietrze to chce wypchać wodę z wnętrza, dzięki czemu przesłać ją można rurami nawet na dość spore odległości. Po osiągnięciu stanu poniżej minimum układ sterowania załącza pompę, która z powrotem uzupełnia stan wody. Układ taki jest wydajny, ekonomiczny i prosty w użytkowaniu, co potwierdzić będą mogli liczni użytkownicy.