Wspaniałym miejscem do odstresowania w własnym ogrodzie może być altana lub wiata.

Ogród to miejsce odpoczynku po pracy. Gdzie oraz z jakiego materiału zbudować altanę w ogrodzie? To podstawowe pytanie wszystkich tych, którzy chcą ją posiadać.
Altanę najkorzystniej zbudować w głębi ogrodu.

laminat

Autor: Dale Simonson
Źródło: http://www.flickr.com
Z dala od ulicy, w zacisznym miejscu, gdzie czujemy się naturalnie. Winien to być wybrany punkt z widokiem na cały ogród. Lub zwyczajnie ulubione miejsce. Dobrze jest obsadzić altanę pnączami lub wysokimi krzewami, które dadzą cień i odizolują od hałasu. Jeżeli altana jest umieszczona blisko domu, można ją zbudować w zbliżonym stylu jak dom – do sprawdzenia na tej stronie -, w bryle zbliżonym do jego architektury, stosując te same materiały. Altanki ogrodowe buduje się z drewna. Z sosny i świerkowe jest mniej kosztowne, ale stosunkowo miękkie i mało wytrzymałe. Rzadziej używane są szlachetne gatunki. Każde drzewo wymaga zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, grzybami i szkodnikami. Najwłaściwiej jest stosować części zakonserwowane ciśnieniowo, gdyż podczas tego procesu środek wnika w głąb drewna.
Mniej skomplikowaną konstrukcyjnie alternatywą dla altanki ogrodowej będą wiaty drewniane Więcej pomocy na przykład. Wiata w ogrodzie to prosta, łatwa w konstrukcji budowla. Może być tym, czym zapragniemy. garażem, czy drewutnią. Jeśli mamy czas i pieniądze postawimy naturalnie piękną altanę. Albo wiatę. Kłopotem nie jest przecież kupienie i złożenie gotowych elementów. Zdaniem wielu, wiata ogrodowa jest ważnym elementem w każdym ogrodzie.
Bywa, że trzeba mieć pozwolenie na posiadanie altany.

Altany i wiaty o powierzchni ponad 25m2 nie potrzebują pozwolenia na budową, lecz tylko zgłoszenia faktu jej stworzenia w gminie. Przy legalizacji nie możemy przesłać zarysu projektu a już profesjonalny projekt.