Na co należy zwrócić uwagę w trakcie wyboru projektu domu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek?

W czasie wyboru gotowego projektu domu przede wszystkim należy wziąć pod uwagę własne zasoby finansowe oraz oczekiwania w zakresie ilości oraz wielkości pokoi w budowanym domu. Swoje oczekiwania dobrze jest skonfrontować z pozostałymi członkami rodziny. W dalszej kolejności należy określić budżet, aby przystąpić do wybrania projektu.

Oglądając nowe projekty domów przez cały czas trzeba mieć na uwadze dwie wspomniane kwestie, a więc oczekiwania oraz finanse.

futurystyczny projekt domów

Autor: Robert Konieczny

Tylko w ten sposób można wyznaczyć rozmiar domku. Powszechnie wiadomo, im większy obiekt, tym wygodniejszy, ale i zdecydowanie droższy w budowie i dalszym utrzymaniu. Kupując projekt domu warto mieć już wybraną lub zakupioną działkę budowlaną. Aby uniknąć w przyszłości przykrych kłopotów trzeba przed jej zakupem zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może się niekiedy okazać, że na danym terenie nie może być w ogóle zamierzona zabudowa mieszkaniowa a przez to nie otrzyma się zezwolenia na budowę domu. Przeglądając nowe projekty domów ważną kwestią wyboru któregoś z nich jest rozmiar działki budowlanej. Od tego zależy na jaki nowy projekt domu (na tej stronie) potencjalny inwestor się zdecyduje. Bardzo często się zdarza, iż właściciel działki chciałby postawić dom – sprawdź tu – parterowy ale ze względu na małą działkę musi postawić piętrowy dom. Zobacz pco projektujemy .

Wiedząc już jaki metraż oraz jaką bryłę musi mieć przyszły budynek mieszkalny trzeba odpowiednio rozplanować układ pomieszczeń. Na tym etapie istotne są potrzeby wszystkich domowników. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć liczbę potrzebnych pokoi, łazienek i wszelkich innych pomieszczeń, by następnie logicznie je usytuować. Bardzo istotną kwestią jest usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Od nasłonecznionej strony zazwyczaj buduje się salon, natomiast w mniej nasłonecznionej, północnej części planuje się pomieszczenia gospodarcze, przykładowo garaż, spiżarnię.


Oczywiście przy wyborze projekt domu najważniejszą kwestią są fundusze.

Dlatego bezwarunkowo trzeba patrzeć na elementy konstrukcyjne i materiały wykończeniowe. Im więcej nietypowych wnęk i rozwiązań, tym większy koszt realizacji inwestycji. Bardzo ważny jest też dobór dachu. Dwuspadkowy jest sporo tańszy od wielospadkowego, ale nie w każdej sytuacji pasuje do wybranego projektu. Tak więc, przy wyborze projektu koniecznie trzeba mieć ustalone swoje oczekiwania i ustalony budżet. Dobrze jest też mieć wcześniej kupioną bądź upatrzoną budowlaną działkę.