Ocena podłoża przed budową

Badania gruntu dokonywane są przez osobę z uprawnieniami geotechnicznymi lub osobę z uprawnieniami geologicznymi – . Dokumentacja analityczna powstaje na bazie wiercenia w glebie, które wykonuje się w punktach, w których zostaną usytuowane rogi tworzonej nieruchomości.
Przygotowaliśmy dla Ciebie następne zajmujące wiadomości na ciekawiący Cię dział. Wejdź do nowego artykułu i czytaj wpis płytki poler.
Głębokość odwiertu waha się między trzema a pięcioma metrami. Próbki sprawdza się organoleptyczne, a w wyryte miejsce wprowadza się próbniki, za pośrednictwem których sprawdza się zagęszczenie poszczególnej warstwy gruntu. Przeciętnie koszt wiercenia nalicza się od 1 metra głębokości. Typowo, badania geologiczne pod budowę domu mieszkalnego, wyceniane są na mniej więcej 1500zł.

Badania geotechniczne określają: – wysokość wód podziemnych – może być niski lub wysoki; w razie występowania wysokiego poziomu wód gruntowych może być potrzebny drenaż paskowy dla zabezpieczenia pomieszczeń podziemnych i fundamentu; – agresywność chemiczną wód gruntowych – jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, należy sprawdzić laboratoryjnie ich ewentualny wpływ na beton i stal; – typ gruntu – czyli: rodzaj podłoża (rodzime, naturalne lub antropogeniczne), podtyp (skalisty, mineralny, organiczny) i spoistość, czyli sypkość; – cechy fizykomechaniczne – to spójność danych warstw gruntu, co przekłada się na właściwości fizykomechaniczne; – zjawiska zboczowe – organizuje się dla inwestycji mających miejsce na pochyłościach, w pobliżu skarp, na terenie pochyłym i w okolicy zboczy; oceny badają statyczność gruntu, tudzież ryzyko osunięcia i ułatwiają określić sposób wzmocnienia gruntu.