Beton komórkowy czy silikat – co wybrać

Czy 2 tak odmienne pod względem właściwości Produkty zdołają równie dobrze pełnić funkcję budulca na ściany naszego budynku? Owo pytanie zadaje sobie ogromnie wielu inwestorów. Na pewno w podjęciu właściwej decyzji wspomoże bliższe zapoznanie się z własnościami obydwu surowców.
Wyroby silikatowe jak też beton komórkowy fabrykowane są z nieomal identycznych surowców, jednakże różne techniki wytwarzania powodują, iż otrzymujemy surowce o całkowicie innych cechach.

W obu wypadkach podstawowe składniki to wapno, piach jak też woda.
sklepach

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
beton komórkowy

Autor: Tikkurila
Źródło: Tikkurila
Oba surowce posiadają swoje minusy oraz atuty, a więc o ich wyborze powinny przesądzać najistotniejsze wymagania użytkowników.

Po przeczytaniu omawianego wątku, wejdź na inny polecany serwis, który publikuje również fascynujące informacje – zobaczysz, że pochłonie Cię zupełnie.

Nie bez znaczenia jest również koszt budowy, jednakże przy porównywaniu kosztów musimy brać pod uwagę stan wykończenia ściany w wskazanej technologii a także możliwą do uzyskania ciepłochronność. Ściany (sprawdź propozycję) działowe z wyrobów silikatowych nie muszą być stawiane jako warstwowe – tu o ścianach działowych. Fragmenty z betonu komórkowego umożliwiają natomiast postawienie ściany jednowarstwowej, jakiej ciepłochronność będzie ściśle zależeć od grubości oraz odmiany zastosowanych bloczków. Z betonu komórkowego można również wznosić ściany z ociepleniem – z reguły jako dwuwarstwowe – wówczas własności ciepłochronne samego betonu odgrywają mniejszą rolę – skocz.

Ponieważ w zrealizowanej z silikatów ścianie dwu- czy trójwarstwowej surowiec ten spełnia wyłącznie rolę konstrukcji nośnej, jego szerokość możemy ograniczyć do niezbędnego minimum określonego wymogami nośności ściany. Z reguły w mieszkaniach jednorodzinnych starczająca grubość murów nośnych to 15-18 cm. Natomiast warstewka ociepleniowa nie powinna mieć grubości mniejszej niż 12 cm.