Garnki oraz patelnie żeliwne – pozytywy oraz minusy

Jeśli masz już za sobą okres olśnień teflonowymi rondlami na aluminiowym szkielecie, czas na odejście od lichoty za stówkę oraz powrót do źródła. Do żeliwnego świata.
Na teflonowej patelni kucharzyć może każdy.

Teflon są to wrota do kraju bylejakości a także wygodnictwa. O ile smażenie nie znaczy dla Ciebie jedynie jajecznicy przyrządzanej w pośpiechu przed wyjściem do roboty, zamknij owe teflonowe wrota. Smażenie na patelni żeliwnej wymaga jakiejś wprawy. Nie jest to wcale trudne, czego lęka się wiele osób. Jednak nie jest to również bezkrytycznie proste, trzeba umieć wykorzystać jeden czy też drugi prosty chwyt, ażeby potrawy nie przywierały do dna rondli. Dotyczy to zwłaszcza patelni z żeliwa nie przykrywanego żadną ponadplanową warstwą. Patelnie żeliwne z dodatkowymi warstwami są jeszcze łatwiejsze w obsłudze. Pewna dawka kucharskiej pasji, za czym idą w większości wypadków kucharskie umiejętności, jest tu wymagana.
materiałów
Walory żeliwnych patelni to przede wszystkim: doskonałe przewodnictwo ciepła, które rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni rondeli. Patelnia żeliwna wolno się rozgrzewa jak też wolno ostyga. To zupełnie inna jakość smażenia niż w wypadku patelni aluminiowych, jakie nagrzewają się błyskawicznie jak też ostygają w tempie ekspresowym natychmiast po ściągnięciu z ognia. Wszechstronność – garnki oraz patelnie żeliwne idealnie nadają się na każdy wariant kuchenek: ogniowe, ceramiczne.

Żeliwo meble francuskie – belbazaar Le Creuset to najbardziej lubiane na świecie garnki żeliwne z emaliowanego żeliwa. Garnki Le Creuset są dostępne w nadzwyczaj wielu odcieniach a także rozmiarach.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,