Wymagająca praca dla absolwentów studiów budowniczych

Wiele osób, jakie kończą studia budownicze chce zdobyć uprawnienia kierownika budowy. Jest to jednakże bardzo trudne, ponieważ trzeba zdać trudny egzamin i posiadać długie doświadczenie pracy na budowie.

tablica budowy

Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com

Kierownik budowy to osoba, jaka jest odpowiedzialna za ogół prac, jakie mają miejsce na każdej budowie. Jeśli stawiamy dom, musimy nawiązać współpracę z kimś, kto ma odpowiednie uprawnienia. Jednak by je otrzymać, trzeba poświęcać sporo czasu. Dlaczego? Najpierw trzeba ukończyć kierunkowe studia. Potem odbyć staż we właściwym biurze projektowym, a następnie staż na budowie (poznaj nowy regranulat styropianowy) – doświadczenie zdobywane w trakcie budowy jest w tym wypadku nieodzowne. Co ogromnie istotne – wszystko powinno być odpowiednio udokumentowane, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na samym końcu należy zdać właściwy egzamin przed odpowiednią komisją. Jednakże zdanie takiego testu jest bardzo ciężkie – przyszły kierownik budowy nie ma łatwego zadania. To jednakże jest niezbędne – sprawowanie takiej funkcji wiąże się z wieloma obowiązkami, na takiej osobie leży ogromna odpowiedzialność: więcej. To od jej wiedzy niejednokrotnie zależy jest bezpieczeństwo nie tylko osób zatrudnionych na budowie (praktyczne wzmocnienie gruntu), lecz także przyszłych użytkowników budynków.

Każdy kierownik budowy musi dobrze zdawać sobie sprawę, co odbywa się na poszczególnych etapach budowy. To on zarządza kolejnością danych etapów, podejmuje decyzje w niepewnych kwestiach, zarządza podwładnymi. To on odpowiada za wszystkie opóźnienia i tak dalej. Także on zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli wydarzy się jakiś wypadek. Więc pomimo iż to doskonale opłacalna praca, opłaca się zastanowić, czy damy sobie radę z ogromem odpowiedzialności oraz czy nie będą przeszkadzały nam częste wyjazdy.