Co należy wiedzieć o przedłużaczach budowlanych? Jakie kwestie są naprawdę istotne?

W przemyśle czy na placach budowy coraz częściej do uruchamiania urządzeń które można przenosić używa się przedłużacze bębnowe. Ich dosyć normalna dostępność i dość przystępna cena, sprawiają, że znacznie większa liczba tych urządzeń pracuje w instalacjach elektrycznych. Jednakowoż, dość często osoby które ich używają nie pamiętają , że przedłużacze budowlane, jak każde inne urządzenie elektryczne, musi spełniać określone normy.

Niezwykle istotne podczas wybierania przedłużacza są zagadnienia mechaniczne, typu trwałość bębna czy tolerancja na wodę.

Jeśli Twoim zdaniem prezentowany tekst jest pasjonujący, to przeczytaj również pomocne źródło (http://www.convi.pl/tasmy-przenosnikowe/), które posiada interesujące informacje – one zapewne Cię zajmą.

Jednak, równocześnie nie pamięta się o

budowa

Autor: Alex Pepperhill
Źródło: http://www.flickr.com

normach natury związanej z elektryką. Dlatego tak ważne, żeby zastanowić się nad analizą obciążalności długotrwałej przewodów wykorzystanych do zbudowania przedłużaczy o charakterze bębnowych. Każdy z oferowanych na rynku przedłużaczy charakteryzuje się pewnymi wskaźnikami. Istotne są przede wszystkim wskaźniki mechaniczne, jak również natury elektrycznej. Jeśli mowa o takich kwestiach to powinniśmy zdawać sobie sprawę, że podstawowe elektryczne wskaźniki przedłużaczy bębnowych to pięć pojęć. Po pierwsze napięcie znamionowe.

Zazwyczaj widzimy przedłużacze wykonywane na napięcie 230 V lub 400 V, równocześnie spotkać też możemy urządzenia pomagające podłączenie zarówno urządzeń jedno, jak i trójfazowych. Inna sprawa, to liczba i typ gniazdek – powszechnie używa się przedłużaczy z liczbą gniazdek od jeden do czterech, długość przewodu nawiniętego na bęben – w normalne przewody nie przekraczają 50 metrów długości. Ostatnie wytyczne to przekrój znamionowy żył przewodu, jak i materiał izolacyjny przewodu.

Na wartość prądu, który jest w stanie długotrwale płynąć przez przewód znaczenie ma przekrój znamionowy żył stosowanego przewodu i materiał izolacyjny wykorzystany do jego konstrukcji. Dość ważny więc z tego względu jest moment układania przewodu. W czasie eksploatacji przedłużaczy bębnowych, przy zastosowaniu właściwych norm bezpieczeństwa, można stwierdzić,iż przewód jest zazwyczaj ułożony w powietrzu i istotnie dla takich warunków pracy powinniśmy wyznaczyć jego obciążalność prądową długotrwałą.

To bardzo ważne informacje, o których należy zawsze pamiętać (dowiedz się więcej). W ogóle jeżeli chodzi o sprzęt wykorzystywany w przemyśle i budownictwie, każda taka kwestia musi być dobrze poznana. I to od małych do większych rzeczy, od zwyczajnej opaski kablowej do największych maszyn

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,