Oleje i woski do drewna – z jakiego powodu się je użytkuje?

Oleje do drewna dzisiaj aplikuje się dla ochrony drewna przed korozją fizyczną jak również biologiczną, a także do bogatego dopieszczania jego powierzchni. Nadają się tak samo do konserwacji i pielęgnacji najnowszych składników drewnianych do wewnątrz jak również na zewnątrz budynków, jak i do naprawy starych.

dom

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
Ulepszanie drzewa olejami posiada długą tradycję, a w obecnych czasach przeżywa swój renesans. Po wielokroć albowiem zastępuje się nimi lakiery (sprawdź lakiery do mebli) do dopieszczania drewnianych powierzchni tak samo zdobiących wnętrza domów, oraz narażonych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Olej do tarasów jest też substratem niektórych specyfików impregnujących. Ochronne oleje do tarasów

Dzisiejsze twarde woski do drewna to mieszaniny rozmaitych olejów roślinnych z dodatkiem rozczynników, poprawiających ich własności. Szukasz wosków do drewna? Preparaty te głęboko wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu staje się ono niezrażone na działanie wody. Nie zatykają jednak porów, a na jego powierzchni nie tworzy się tzw. film, inaczej szczelna warstwa, którą sporządzają lakiery (zobacz lakiery do drewna na zewnątrz) tudzież farby. Wszystko to sprawia, że drzewo „oddycha” – wilgoć jest w stanie z niego bez trudu wyparowywać.

Do doboru są jednostajne preparaty olejowe, ,które nie zmieniają zwykłej barwy drzewa (chociaż nieco ją przyciemniają) a także koloryzujące, jakie kolorują go na rozliczne pastelowe kolory. Niektóre są w postaci płynnej, inne w utwardzonej środkami chemicznymi. Przy nakładaniu preparatów olejowych stale należy precyzyjnie stosować się do zaleceń producenta.