Stylowy wygląd czy minimalizowanie zagrożeń? Dziś nie trzeba już wybierać!

Zasady dotyczące bezpieczeństwa są twarde szczególnie w przypadku budynków użyteczności publicznej, takich jak hotele, stołówki, centra handlowe, kina, urzędy czy placówki szkolne. Wymogi nałożone na przedsiębiorców czy administrację przez ustawodawców jasno określają, jak powinno się zaprojektować i zaopatrzyć konkretny gmach czy lokal, by mógł zacząć funkcjonować i obsługiwać ludzi. Choć niektóre z tych obostrzeń można uznać za przesadzone, zawsze warto pamiętać iż, lepiej chuchać na zimne.

Rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynkach.

drzwi zamek

Autor: Jay Thompson
Źródło: http://www.flickr.com

Zabezpieczenia przeciwpożarowe zwykliśmy na: czynne i bierne. Te należące do pierwszej grupy mają nam pomóc poinformować obecnych o niebezpieczeństwie, znaleźć źródło ognia oraz go ugasić. Za zabezpieczenia czynne uznamy więc różnorodne gaśnice, hydranty i zraszacze. Zadaniem zabezpieczeń biernych jest z kolei działanie prewencyjne i zmniejszenie ewentualnych strat w przypadku wybuchu pożaru.

Czy z przeczytanego tego artykułu udało Ci się wywnioskować coś interesującego? Jeśli tak, to zobacz pozostałe informacje tu (http://www.archicom.pl/inwestycje-mieszkaniowe/river-point/) – na pewno wciągną Cię całkowicie.

W gronie tym znajdują się wszystkie zabezpieczenia kabli, zabezpieczenia wentylacji czy wreszcie drzwi przeciwpożarowe.

Drzwi przeciwpożarowe (zobacz tryskacze) – dlaczego są takie ważne?

O ile wspomniane wyżej zabezpieczenia kanałów wentylacyjnych czy instalacji elektrycznych nie mają większego wpływu na wygląd określonego obiektu, o tyle drzwi przeciwpożarowe mogą być prawdziwą zmorą architektów wnętrz. Są one bowiem znacznie grubsze i bardziej solidne niż zwykłe drzwi drewniane. Ich rola jest jednak ogromnie ważna. Dzięki specjalistycznej konstrukcji i wykorzystanej technologii drzwi przeciwpożarowe są w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia oraz dymu po innych pomieszczeniach, co zdecydowanie ułatwia ewakuację z ogarniętego pożarem budynku i może przyczynić się do uratowania życia wielu ludzi. Ognioodporność konkretnych modeli określa się przy pomocy specjalnych oznaczeń, na przykład drzwi EI30 zatrzymują ogień na 30 min – drzwi ei30 od LupusFire.

Alians estetyki i bezpieczeństwa.

Na szczęście dziś produkuje się również estetyczne drzwi przeciwpożarowe, które niewiele różnią się od stylowych drewnianych skrzydeł. Dzięki temu można montować je w obiektach użyteczności publicznej bez naruszania ich aranżacji. Warto rozważyć ich montaż również w domu. W przypadku niebezpiecznego pożaru pół godziny może mieć fundamentalne znaczenie dla naszego życia i dobytku – wejdź na stronę oferty