Sumowanie nakładów pieniężnych dotyczących ciepła przy pomocy podzielników ciepła.

W listopadzie 2012 roku została zamieszczona dyrektywa, jaka mówi o sposobach liczenia ciepła w budynkach. Dyrektywa ta zezwala na jeszcze lepsze i znacznie bardziej skuteczne rozliczanie kosztów ciepła, oraz co za tym idzie – także znacznie bardziej uczciwe.

kaloryfer

Autor: Andrew Malone
Źródło: http://www.flickr.com

Wedle dyrektywy, rozliczanie ciepła w rozmaitych budynkach mieszkaniowych i użytkowych, powinno odbywać się na regułach opomiarowania. Dodatkowo muszą być wykorzystywane też wodomierze i ciepłomierze, a w miejscach, gdzie zainstalowanie ich jest za kosztowne, powinno się zastosować podzielniki ciepła. Dyrektywa opisuje również sprawę rachunków. Muszą być one przejrzyste oraz czytelne, powinny zawierać wszystkie znaczące i konkretne informacje, i także przyzwolić na zestawienie kosztów i zużycia z ostatnimi rachunkami. Do tego rachunku powinny także zawierać wieści o bieżących cenach i taryfach ciepła.

A czym tak praktycznie są podzielniki ciepła i co powinno się o nich wiedzieć? – http://bmeters.pl/pl/hydroclima_rfm/48ia, które montowane są na grzejnikach. Służą one do podziału kosztów ciepła za ogrzewanie budynku, na poszczególnych lokatorów, jaki ten budynek zamieszkują. Podzielniki ciepła pozwalają na dokładne naliczenie opłat, dzięki podzielnikom zapłacimy jedynie za ciepło, które istotnie zużyjemy. Rozliczając koszty, przy zastosowaniu podzielników, trzeba uwzględnić wskazania każdych podzielników, które obecnie są zainstalowane w danym budynku – dowiedź się więcej Obecnie podzielndowiedź się więcejię niezwykle często, są one montowane w wielu budynkach mieszkalnych i lokalowych.

Teraz możemy wyróżnić nieco typów podzielników ciepła. Jednym z modeli podzielników jest podzielnik wyparkowy, jaki funkcjonuje na zasadzie odparowywania cieczy. Następnym typem jest podzielnik elektroniczny, który posiada jeden sensor temperatury (grzejnika), zaś ostatni rodzaj to podzielnik elektroniczny, jaki posiada dwa sensory temperatury – zarówno grzejnika, jak również całego pomieszczenia.