Rodzaj tynku na odporną na brud elewację

Zastanawiacie się, jaki tynk będzie najlepszy na trwałą elewację? Nie wiecie, jak uzyskać informacje, co jest najlepsze? Czy opłacać się będzie tynkowanie ścian?

Pytania ciągle namnażają się w Twojej głowie, a zewsząd dobiegają różne sygnały? Eksperci udzielają nam różnych rad, a ty nie wiesz, jak oddzielić te dobre i złe podpowiedzi? Spokojnie, o tym wszystkim przeczytacie w niniejszym tekście.

Każdy budowlaniec powie, iż najbardziej popularnym, a tak samo najtańszym materiałem na elewację jest tynk. Tym samym, choć dość często należy remontować elewację tynkowaną, to jest ona bardziej skuteczna, lepiej chroni ścianę przed różnorodnym zniszczeniem. Jaki przykład? Do dzisiejszych czasów możemy obserwować elewacji z solidnie zachowanymi długowiecznymi tynkami. Tynk nie jest wszystkim, gdyż potrzeba jeszcze dobrego wykonawstwa, pozbawionego nadmiernego pośpiechu, z zachowaniem reguł sztuki budowlanej. Mamy do wyboru trzy rodzaje tynków: tynk cienkowarstwowy, silikonowy lub akrylowy.

No ale jaki tynk zewnętrzny na elewację jest najlepszy? Czasami nie mamy wyboru, gdyż w przypadku dwuwarstwowych ścian jedynym rozsądnym wyborem są tynki cienkowarstwowe. Warto wiedzieć, iż na ścianach jedno- i trójwarstwowych jeszcze jakiś czas temu wykonywało się tynki cementowo-wapienne. Są niedrogie, ale według wielu znawców, obecnie ich wybór jest mało racjonalny. Omawiany przed chwilą tynk wapienno-cementowy świetnie daje sobie radę z czynnikami atmosferycznymi, nie straszne są mu również zabrudzenia.

Jeśli posiadamy dom – inne wątki tutaj – w dość zanieczyszczonym środowisku, dobrym wyborem będą tynki mineralne wykończone farbą silikonową. To rozwiązanie powoduje, iż dom – zobacz więcej – jest bardzie odporny na zabrudzenia.

Natomiast, kiedy elewacje są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, najlepszym wyborem jest tynk akrylowy. Najdroższe – tynki silikatowe i silikonowe, to jednocześnie gwarant jakości i trwałości. Na koniec warto wspomnieć, że wybierając konkretny tynk na ścianę, choćby taki produkt weźmy pod uwagę, iż o wiele szybciej brudzą się tynki o powierzchni porowatej i chropowatej. Gładkie zaś znacznie mniej pochłaniają kurz, ale mogą pękać.