Meble dla dzieci oraz młodzieży czyli kilka ważnych porad na temat tego, jak wybrać ten element wyposażenia.

Urządzając pokój dla nowego członka rodziny należy przede wszystkim pamiętać o tym, że będzie to jedynie stan chwilowy. Dzieci rosną bardzo szybko, a równocześnie cały czas potrzebują mebli dostosowanych do możliwości i wzrostu. Z tego też powodu jeżeli ktoś myśli, że urządzaniem pokoju dla dziecka będzie się musiał zajmować tylko raz, to będzie w dużym błędzie. W pierwszych kilku latach życia maluchowi będzie przede wszystkim potrzebne wygodne łóżeczko ze szczebelkami.

pokój dziecięcy

Autor: Phil Manker
Źródło: http://www.flickr.com

Wprawdzie są rodzice, którzy biorą niemowlaka spać do siebie, lecz nie jest to bardzo polecane rozwiązanie. Oprócz łóżeczka przyda się również podręczna komoda, w jakiej można będzie przechowywać wszystkie niezbędne akcesoria i ubranka. Z ubrankami nie ma większego problemu, bo nie są one duże i spokojnie wystarczy na nie niewielka szafka. Stan taki będzie trwał do wieku około trzech lat, po czym konieczna będzie spora zmiana wyposażenia dziecięcego pokoju, oznaczająca przede wszystkim zmienienie wszystkich mebli. Jeżeli ktoś nie chce jeszcze raz zmieniać wyposażenia, to na tym etapie pomyśleć może o kupnie w pierwszej kolejności łóżka w pełnym rozmiarze. Wtedy w zasadzie powinno wystarczyć do dorosłości, o ile rzecz jasna materac (zobacz materace 160×200 sprężynowe) się nie zużyje i nie będzie trzeba go zmieniać. Za to resztę mebli warto jednak dopasować do wieku właściciela pokoju. Wybranie dorosłego zestawu szaf i szafek może sprawić, że kilkulatkowi będzie się z nich trudno korzystało, bo zwyczajnie mogą być dla niego za duże.

oryginalne meble

Autor: Peter Alfred Hess
Źródło: http://www.flickr.com

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup niedużego kompletu mebli dziecięcych, a jeśli ich właściciel podrośnie, wymienienie na większy. Zwłaszcza że nastolatki są już być w dużej części samodzielne i decydować osobiście o tym, co chcą mieć, to i meble dla młodzieży wstawiane do ich pokoju również będą chciały same wybrać. Dużo obecnie sprzedawanych kompletów posiada budowę modułową, więc przede wszystkim ich możliwości aranżacyjne są rzeczywiście duże, a oprócz tego w razie potrzeby łatwo można coś do nich dokupić.