Jakie role pełni każdy olej do silnika?

Rodzaj oleju do silnika jest niezwykle istotny i przy jego wybieraniu należy mieć na uwadze dużo różnorodnych parametrów. To, czy jednostka napędowa jest dostosowana do benzyny, czy też jest ona wysokoprężna, jest tylko podstawowym kryterium.

obrazek - deski

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com
Nie mniej ważna jest jego jakość czy też regularna wymiana. Są również inne czynniki.
Posiadają one wpływ m.in. na solidność elementów takiej jednostki. Dlatego też odmiennego typu olej powinien być wykorzystywany w silnikach nowo powstałych pojazdów, a inny w tych, jakie są mocniej zużyte. Wszystkie czynniki pełnią przeróżne role, ale mają jeden cel: zapewnić długą oraz bezawaryjną pracę jednostce napędowej. Oleje silnikowe mają także za zadanie zmniejszenie tarcia między działającymi częściami jednostki napędowej. Zwłaszcza, jeśli chodzi o tarcie występujące między cylindrami i tłokami. Mają także wpływ na redukcję spalania paliwa czy też także hałas dochodzący od działającego motoru. Ponadto tego typu olej ochładza poszczególne elementy oraz odprowadza zabrudzenia, które są przechwytywane przez filtr oleju. Właśnie z tego powodu trzeba go wymieniać przy okazji każdej wymiany oleju. Niezwykle ważna jest terminowość i regularność wykonywania takiej czynności. Poza tym trzeba dbać o jego właściwy poziom.
LED

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Naturalnie sam olej to za mało. Tak samo ważny jest system smarowania. Za odpowiednie ciśnienie smarowania odpowiada pompa oleju.

Poszukujesz ekstra informacji, by rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat? Zapraszamy do następnego artykułu. Znajdziesz go na portalu (https://www.textura.net.pl/srutowanie-nawierzchni-drogowej) pod linkiem.

Sam olej jest złożony w największej części (w granicach ok. 80%) z tzw. bazy olejowej, która w przypadku najnowocześniejszych olejów jest wynikiem syntezy chemicznej. Ok. 6% składu oleju stanowią regulatory lepkości, które mają wpływ na poprawną pracę jednostki napędowej przy różnorodnych temperaturach. Ten parametr posiada niewiele wspólnego z gęstością.

Jeszcze innymi składnikami takiego produktu są uszlachetniające dodatki, których celem jest zneutralizowanie produktów spalania czy ochrona elementów silnika przed korozją czy też ograniczające powstawanie osadów na ścianach cylindrów.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,