Nietradycyjne nagrobki, czyli tendencje w przemyśle kamieniarstwa.

Myśląc o nagrobkach nic przyjemnego nam się nie kojarzy. Faktem bowiem jest, że z takimi zagadnieniami stykamy się w sytuacji straty kogoś niezwykle nam bliskiego, ale jednakże dla wielu osób stanowi to tylko coś z czego żyją. Z tej przyczyny świat nagrobkowy, jak każdy inny obszar działalności ludzkiej,rozwija się. Dzięki czemu w momencie, gdy musimy wybrać nagrobek, wybór jest naprawdę duży.

wyroby kamieniarskie

Autor: F. D. Richards
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze kamieniarstwo dzieli się obecnie na dwie grupy. Możemy więc wyróżnić: prostotę w formie, bez udziwnień, wielkich ozdób i innowacyjnych faktur. Rządzi tu granit i od czasu trawertyn, a tablice utrzymane są w prostych formach. Druga tendencja to miejsce, w której kamieniarstwo może naprawdę się wykazać, jest to bowiem absolutny przepych i bogactwo formy. Takie nagrobki nierzadko mają dużo złote elementy dekoracyjne i nic szczególnego nie stanowi okazała figura, czy to anioła, Matki Boskiej, samego zmarłego, czy nawet obiektów, które dla zmarłego miały szczególnie ważne https://tborkowski.pl/galeria-nagrobki-dzieciece/akie ekskluzywne nagrobki czasami wyglądają jak mniejsze kaplice, w których spoczywa właściciel. Zupełnie innym zagadnieniem są nagrobki podwójne – tborkowski.pl/nagrobki-podwojne/Tutaj rządzą ogromne formy i bogate ornamentacje wyrażające szczególność uczucia łączącego zakochanych i mającego ciąg dalszy w Królestwie Niebieskim. Jak więc widać przemysł nagrobków i kamieniarstwa szybko się zmienia i rozwija i tak jak wszędzie tu też panują różnorakie mody i tendencje. Mnóstwo osób przewiduje, że za parę lat może trafić do nas, coraz bardziej znany za granicą nurt, dążenia do stworzenia ogólnego i jednorodnego dla każdego wzorca nagrobka. Dzięki takiemu rozwiązaniu biedniejsi zmarli nie będą się wyróżniać na tle reszty, tak jak za życia, gdy codziennością było wskazywanie ich palcami i izolowanie się od takich grup.

cmentarz

Autor: alljengi
Źródło: http://www.flickr.com
Faktem jest, iż dzisiejsze czasy dają nam możliwość przebierania w płytach nagrobnych, dekoracjach i ornamentach do upadłego. Jednakże warto pamiętać, iż znacznie większą wagę ma prawdziwa żałoba i przejmujący smutek po śmierci bliskiej osoby, a postawienie najbardziej ozdobnego nagrobka nie zastąpi prawdziwej tęsknoty, która jest niemal bezcenna.