Jeśli mamy ścigacza, to marzy nam się, aby niektóre stalowe elementy były pięknie wyeksponowane

Niektóre części samochodowe albo przyrządy w laboratorium powinny być niebywale wytrzymałe. Dlatego pokrywa się je powłoką z chromu.
Prawdopodobnie 90% rodaków nie wie, co to jest chromowanie.

chromowanie

Autor: someToast
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak z pewnością każdy widział choć raz ładnie błyszczące w słońcu elementy silnika motoru albo eleganckiego auta. Dokładnie takiego typu pokrycie chromem niektórych metali zwiemy chromowaniem. Stosuje się je w celach dekoracyjnych, ale nie jest to jedyny powód. Chrom jest bardzo wytrzymały, więc pokrywa się nim inne metale, żeby ochronić je przed ścieraniem albo rdzewieniem. Procesowi tego rodzaju poddaje się zatem nie jedynie części silników, ale również narzędzi pomiarowych czy matryc.

Na tej stronie są niezwykle fascynujące informacje, lecz gdy chcesz zgłębić więcej, odszukaj także (https://www.ha-dwa-o.pl/realizacje) pozostałe dane, które dostępne są tutaj.

Trzeba wspomnieć również o tym, że chrom jest w stanie pokrywać takie metale jak: aluminium, miedź lub stal. Także grubość jego powłoki jest różna, w zależności od potrzeb czy norm. proces chromowania przeprowadzany jest w bardzo wysokich temperaturach i może ciągnąć się nawet kilkanaście godzin. Cały proces jest dosyć kosztownym zabiegiem, z tego powodu stosuje się go wyłącznie wtedy, gdy jest to doprawdy wymagane. Dzisiaj chromowanie można realizować łatwiej aniżeli w przeszłości, ponieważ technologia znacznie uprościła to zadanie.

Jeśli na przykład posiadamy dużo pieniędzy, to możemy zlecić, żeby chromowaniu poddano pewne elementy naszego auta. Będzie to chromowanie dekoracyjne. Chromowanie twarde tyczy się natomiast narzędzi, które używane są najczęściej w przemyśle.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,