Parę słów o posadzkach zrobionych z kamienia naturalnego i metodach ich pielęgnacji.

Kamienne posadzki to wspaniała inwestycja na przyszłość. Wyższa cena kupna i montażu tego rodzaju płyt na pewno wynagrodzi nam ich trwałość i estetyczny wygląd. Trudno sobie wyobrazić, by jakikolwiek sztuczny produkt mógł rywalizować z siłą natury.

posadzka z kamienia

Autor: MS więcej niż OKNA
Źródło: MS więcej niż OKNA
Posadzki kamienne to bardzo szerokie pojęcie. Istnieje kilka nadających się do tego rodzajów kamienia, a każdy z nich ma jeszcze swoje odmiany. Do najczęściej wykorzystywanych gatunków zalicza się marmur, granit, bazalt, piaskowiec, onyks i wapień – więcej na http://kamyczek.eu/szlifowanie/marmur/więcej na . Ze względu na odmienne cechy każdy z wyżej wymienionych typów znajduje zastosowanie do czegoś innego. Utożsamiany z bogactwem marmur ma oryginalną strukturę i jest względnie delikatnym i łatwo obrabialnym materiałem, w związku z czym służy w dużej mierze jako fragment wykończenia wnętrz.
Granit z kolei jest o wiele bardziej trwały i odporny na zarysowania niż pozostałe typy kamienia. Dzięki swoim parametrom idealnie nadaje się na balkony, parapety i blaty kuchenne. Praktycznym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na trwałości posadzki jest wylewka z lastriko. Tak nazywa się charakterystyczną mieszankę wody, cementu i grysu, mającą szerokie zastosowanie w budownictwie.
Pielęgnacja podłóg kamiennych jest dość prosta. Do utrzymania płytek w czystości wystarczy często przejechać je ścierką zamoczoną w wodzie z łagodnym detergentem. W sprzedaży są także specjalne lakiery do utrwalenia powierzchni kamienia. Niestety wraz z upływem czasu kamień, tak jak każdy inny materiał, może stracić swój naturalny połysk.

podłoga z lastryko

Autor: josef friedrich schmidt
Źródło: pixabay
Wtedy możemy sięgnąć po profesjonalne procedury konserwujące, które przywrócą naszym posadzkom ich początkowy wygląd. Jedną z nich jest na przykład krystalizacja marmuru. W trakcie tego procesu zmianom ulega wierzchnia warstwa kamienia, który znów staje się lśniący niczym lustro. Dzieje się tak dzięki użyciu aktywnych środków chemicznych, określanych mianem krystalizatorów. Firmy, które trudnią się dbaniem o wytwory z kamienia naturalnego, mają w swych ofertach zabiegi dostosowane do niemal wszystkich jego rodzajów. Na nasze życzenie wykonają: impregnację i szlifowanie granitu, piaskowca lub trawertynu, polerowanie lastriko (polecana firma z Warszawy) i uzupełnianie uszkodzeń w jakimkolwiek typie podłóg. Miastem, w którym na pewno nie będziemy mieć kłopotów ze skorzystaniem z takich usług, jest Warszawa.