Jak wzmocnić bezpieczeństwo osób poruszających się pieszo na drogach?

W grupie osób, które są najbardziej narażone na przeróżne zdarzenia na drodze są piesi. Zgodnie z podanymi statystycznymi w wypadkach najwięcej ginie właśnie pieszych. Potężna liczba niebezpiecznych zdarzeń zdarza się na przejściach dla pieszych. Jak należy poprawić ich bezpieczeństwo?

wypadek na drodze

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com
Uczestnikami sporej grupy wypadków na ulicach naszych miast są piesi. Do ogromnej liczby zdarzeń z udziałem osób przechodzących dochodzi oczywiście na przejściach. Poczucie bezpieczeństwa pieszych jest dla sporej ilości władz kwestią nadrzędną. Aby powiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, a tak naprawdę dzieci i młodzieży już kilka lat temu wprowadzono obowiązek używania przez dzieci do lat piętnastu znaków odblaskowych jeśli poruszają się one po drogach po tym jak zrobi się ciemno. Dzięki znaczkom odblaskowym piesi są znacznie bardziej widoczni na drodze.

Od jakiegoś czasu w sporej liczbie miejscowościach pojawiły się nowe przejścia dla pieszych, czyli aktywne przejście dla pieszych. Montowane aktywne przejście dla pieszych mają za zadanie chronić pieszego jeszcze nim odnajdzie się on na pasach – . Na najbardziej niebezpiecznych przejściach zainstalowane jest oświetlenie, najczęściej typu LED, które dobrze oświetla samo przejście, jak również jego najbliższą okolicę. Dzięki temu piesi zbliżający się do przejścia i już na nim się znajdujący są znacznie bardziej zauważalni prze kierujących samochodem.

Odblaski na drodze, których używają osoby piesze sprawiają, że po zapadnięciu zmroku są o wiele mocniej widoczni dla kierowców.

Interesują Cię różnego rodzaju inne informacje (http://bramkor.pl/serwis)? Jeśli tak, to przekieruj się na naszą witrynę i zweryfikuj, co dla Ciebie opracowaliśmy. Będziesz zadowolony.

Odblaski na drodze będą w stanie przyczyniać się do poprawienia bezpieczeństwa pieszych. Mimo, że obowiązek używania elementów odblaskowych został rozszerzony również na osoby dorosłe, pomimo że obowiązuje już od kilku lat, ciągle na polskich drogach po zmierzchu porusza się ogromna liczba pieszych bez danych elementów odblaskowych. Każda z tych osób powinna być świadoma, że mając na sobie elementy odblaskowe jest widoczna przez osobę, która prowadzi pojazd ze zdecydowanie większej odległości niż osoba, która takich elementów nie ma. Im kierowca wcześniej dostrzeże piesze, tym więcej czasu pozostaje mu na zrobienie dobrego manewru. Jeśli odpowiednio szybko zacznie zwalniać może takiego pieszego bez ryzyka ominąć.