W jaki sposób powinna być zrobiona izolacja cieplna fundamentu?

W jakimkolwiek budynku lub domu niezwykle ważna jest tzw. ciągłość wszystkich warstw izolacyjnych. Chodzi tutaj zarówno o izolację przeciwwilgociowa, jak i termiczną.
W budynkach, które posiadają podpiwniczenie, taka izolacja nie będzie stosownie wystarczająca, jeśli na konkretnej nieruchomości wody gruntowe chwilowo się podniosą wyżej niż do poziomu ławy.

pojazd

Autor: Pete Brown
Źródło: http://www.flickr.com
W tego typu warunkach znacznie lepiej byłoby zrezygnować z podpiwniczenia, ale jeżeli byłoby ono niezbędne, należy zlecić indywidualny projekt. To będzie zdecydowanie trwalsze rozwiązanie. Niezbędna okaże się w takiej sytuacji izolacja tzw. przeciwwodna i oczyszczalnia przydomowa opaskowy w koło kompletnego budynku. Powinien on być dostosowany do konkretnego budynku oraz znajdujących się wokół niego czynników gruntowych. Następnie należy dopilnować wykonania takiej izolacji. Warstwy izolacji przeciwwilgociowej zazwyczaj wykonywane są z folii budowlanej, muszą także być szczelne. Dlatego też tego typu folię należy układać z m.in. 15 cm zakładką, czasem również ponadto łącząc te zakładki taśmą dwustronną.

led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
izolacja

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto tego typu folia powinna być wywinięta co najmniej 15 cm na ścianę konkretnego domu. Izolacja cieplna fundamentu okaże się najlepsza w takiej sytuacji, jeżeli będzie tworzyła stałą warstwę na ścianie fundamentowej. Musi być także oparta na ścianie zewnętrznej. Dlatego też najlepszym wyjściem byłoby, jeżeli taka ściana fundamentowa zostanie zaizolowana po stronie zewnętrznej za pomocą warstwy polistyrenu ekstrudowanego albo twardego styropianu, który będzie miał mniejszą nasiąkliwość.

Należałoby też pamiętać, że też ściany fundamentowe, jakie są wymurowane przy pomocy bloczków keramzybetonowych będą posiadały gorsze cechy izolacyjne, niż jeśli byłyby docieplone przy pomocy oddzielnej warstwy materiału izolacyjnego. Czasem rezygnuje się z tworzenia betonowego podkładu między izolacją termiczną posadzki a warstwą podbudowy.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,