Od jakich parametrów zależy wybór wiertła do betonu oraz w jaki sposób tego typu wiertło należy ostrzyć?

Kiedy je wybieramy powinniśmy pamiętać o wybraniu odpowiedniego rodzaju do surowca, w jakim będziemy pracować. Jeżeli będziemy wiercić w betonie, to trzeba wybrać tego typu do betonu, gdyż niewłaściwie wybrane moglibyśmy niezwykle łatwo zniszczyć.

wiertło

drewno

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Podstawowe założenie do wyboru wiertła jest to wiertarski uchwyt, który posiadamy w swoim elektronarzędziu. Do wiertarek z szybkomocującym pokrętłem nadaje się wiertło walcowe, które nazywane jest również cylindrycznym. Młoty udarowe albo młotowiertarki zaopatrzone są najczęściej w uchwyty SDS-Max i SDS-Plus. Innym ważnym parametrem jest wybranie właściwego wymiaru wiertła. Średnica wierteł zazwyczaj ma od trzech do 32 mm, lecz moglibyśmy również znaleźć wiertła o znaczniejszych średnicach. Również olbrzymie znaczenie posiada długość wiertła. Od długości wiertła zależy głębokość otworu, który moglibyśmy wykonać w cegle czy w betonie. Jeżeli wybieramy wiertło widiowe, nie moglibyśmy zapomnieć o materiale, z którego jest wyprodukowane wiertło. Dostępne są wiertła ze stali narzędziowej lub z węglików spiekanych. Możemy także spotkać wiertła łączone, zatem rdzeń i uchwyt są wykonane ze stali a robocza część ma nalutowane węgliki spiekane. Jeżeli potrzebujemy wiertła do specjalistycznych zadań na przykład do wiercenia w zbrojonym betonie, to są zalecane wtedy wiertła tytanowo-węglowe.
Wiertło do betonu cechuje się głowicą o masywnym kształcie i spiralą z jednym rowkiem. Mocna robocza część jest niezwykle twarda, głęboko osadzona i szeroka i zezwala na pracę w niezwykle twardych surowcach.

Nasza najnowsza wiadomość powinna Ci się spodobać, gdyż włożyliśmy w nią ogromną ilość rewelacyjnych informacji. Zatem czytaj bez ociągania się.

Wiertło do betonu ostrzyć możemy na 2 sposoby.

Można kupić specjalistyczne urządzenie do ostrzenia takich wierteł, lub spróbować wykonać to samodzielnie. Odpowiednie naostrzenie takiego wiertła potrzebuje jednak dużo praktyki. Trzeba pamiętać o odpowiednim kącie ostrzenia, aby stępione krawędzie zostały odtworzone.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,