Do jakich celów zazwyczaj jest stosowany klej poliuretanowy oraz czym się on wyróżnia?

kleje, które używane są do połączenia drewna, są to zazwyczaj kleje na bazie polioctanu winylu, na bazie żywicy alifatycznych albo na bazie poliuretanu. Wszystkie te kleje mogłyby być używane na zewnątrz i wewnątrz oraz do klejenia drewna dębowego, bukowego albo egzotycznego.

kleje

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
Klej o symbolu D1 oznacza, że nie jest to klej wodoodporny i drewno powinno być niezwykle dobrze wysuszone. Oznaczenie D2 oznacza, że klej może być narażony tylko na krótkie oddziaływanie kondensacyjnej wody lub wody ściekającej.

Jeżeli zainteresowały Cię wpisy podane na tej witrynie, to zapewne spodobają Cię się również dalsze wpisy (http://nieruchomosci.dominplus.pl/), które znajdują się w linku pod spodem.

wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18%. Oznaczenie D3 oznacza kleje wodoodporne, ale nie mogłyby one być narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Takie kleje można by jednak używać do klejenia zewnętrznego. Te kleje mogą znosić częste, lecz krótkotrwałe kontakty z długotrwałą wilgotnością lub skroplinami na wysokim poziomie. Kleje o oznaczeniu D4 są klejami całkowicie wodoodpornymi, lecz powinny one być pokryte powłoką ochronną. Taką warstwę tworzy się poprzez dodanie utwardzaczy do klejów o oznaczeniu D3. Od kilku lat są także do kupienia jako gotowy środek.

Klej polioctanowy nazywany wikolowym jest łatwy w użyciu oraz ma swoisty zapach. Charakteryzuje go również uniwersalność. Będzie się sprawdzał jako klej do drewna twardego, do drewna klejonego i materiałów drewnopodobnych. Będzie sprawdzał się także w łączeniu drewna z wybranymi innymi tworzywami. Niektóre kleje polioctanowe można by zaklasyfikować jako szybkoschnące kleje do drewna. Czas ich schnięcia wynosi kilka minut, jednak pełną wytrzymałość klej osiąga po 24 godzinach.

Klej poliuretanowy tworzy niezwykle trwałą spoinę, dlatego też wykorzystywany jest do klejenia drewna na schody. Wykorzystanie kleju jest bardzo ograniczone, ponieważ jest to klej, który jest dość agresywnie działającym środkiem oraz nie jest on odporny na działanie promieniowania UV.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,