Gdzie dokładnie można zamontować klimatyzator?

W przypadku klimatyzatorów, najważniejszym parametrem jest moc chłodnicza, którą najłatwiej jest przeliczyć przez dokonanie niezwykle dokładnych pomiarów emisji ciepła z urządzeń elektronicznych, murów czy z pomiarów nasłonecznienia.

Dzięki tym pomiarom nie ma problemów z wyliczeniem odpowiedniej mocy chłodniczej, co jest wyjątkowo istotne w wypadku pomieszczeń biurowych czy biurowców. Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to bierze się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia wymaga 0,1 kW – znaczy to zwyczajnie, że w pomieszczeniu mającym dla przykładu 25 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzator o mocy około 25 kW. W odpowiedni sposób dobrana moc klimatyzatora gwarantuje niezwłoczne ochłodzenie domu i utrzymanie odpowiedniej temperatury, nawet podczas znacznych upałów. Jednostki wewnętrzne klimatyzatora instaluje się zazwyczaj na murze, pod parapetem okiennym, o ile nie ma w tym miejscu kaloryferów albo po prostu pod sufitem. W wypadku sufitu podwieszanego, można by w przestrzeni nad nim zamontować dla przykładu klimatyzator kanałowy albo klimatyzator kasetonowy.
kształt

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl
Ten pierwszy, zatem klimatyzator kanałowy, można po prostu zamieścić w pomieszczeniach klimatyzowanych, ale również poza nimi, dla przykładu na poddaszu czy w pomieszczeniu technicznym. Znakomitym łącznikiem będzie rura przenosząca powietrze. W czasie montowania jednostek wewnętrznych należy szczególnie zatroszczyć się o to, żeby pozostawić tzw. swobodny obieg powietrza. Znaczy to, że klimatyzator nie powinien być zasłonięty jakimikolwiek ciężkimi zasłonami, ani meblami. Druga ważna kwestia odnosi się do kierunku ruchu strumienia powietrza.

Podobnie przyciągające uwagę materiały dotyczące objaśnianej tematyki przeczytasz tu – zobacz więcej w tym serwisie. Przeanalizujesz tę kwestię pod innym kątem.

Nigdy nie może on zostać skierowany wprost na osoby, które znajdują się wewnątrz danego pokoju. Prawidłowo będzie, gdy ma miejsce mieszanie cieplejszego powietrza z zimnym pod sufitem.

Nowoczesne klimatyzatory kanałowe nie generują zbyt dużego hałasu, jednak i tak o wiele lepiej nie umieszczać ich w narożniku pokoju, ponieważ odgłosy odbijają się w takiej sytuacji od trzech powierzchni, co niestety wzmacnia poziom hałasu.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,