Jakiego rodzaju powierzchnie można dekorować metodą decoupage?

Aby ozdobić rzeczy w tej technice, należy zaopatrzyć się w specjalistyczne materiały oraz specjalne narzędzia. W dobrych papierniczych sklepach kupić moglibyśmy specjalistyczne farby, kleje oraz lakiery do takiej techniki.
Wszystkie towary bazowe dobierać trzeba zależnie od rodzaju powierzchni, która będzie ozdabiana metodą decoupage.

mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
łózko

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com
Odmienną bazę zastosujemy w przypadku drzewa, a inną, gdy dekorujemy nawierzchnię metalową albo ceramiczną. Do przedmiotów z drewna stosowane są specjalne farby gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie metalowe wymagają antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza stosowana jest farba akrylowa bądź tynk akrylowy. Podkład akrylowy niezwykle prędko schnie i bardzo dobrze wiąże się z olejnymi farbami i farbami wodnymi. Podstawowymi produktami, w które powinniśmy się zaopatrzyć, są to specjalny klej do serwetek oraz usuwalny klej w aerozolu. Klej do serwetek służył będzie również do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w aerozolu potrzebny będzie do podtrzymywania serwetek na ozdabianej powierzchni.

Ten sensowny serwis (https://www.vapor.com.pl/sprzatanie-po-zgonach-gdansk/), który zawiera dane na omawiany wątek, jest nieprawdopodobnie ciekawy, lecz możesz zgłębić odmienne wiadomości w tym temacie, klikając tu.

Do klejenia można by również wykorzystywać zwykłego kleju poliwinylowego, ale trzeba go najpierw rozrzedzić wodą, żeby można by go było łatwo rozprowadzać na powierzchni.

Do techniki decoupage jest stosowany akrylowy lakier na bazie wody, lakier olejny i lakiery emulsyjne. Lakier akrylowy jest prosty do nakładania i szybko schnie. Najlepiej stosować ten lakier do nakładania warstw. Lakier olejny jest to lakier dosyć gęsty oraz odporny na ciepło, z takiego względu doskonale nadaje się na warstwę wykańczającą i powłokę zabezpieczającą. Z czasem lakier ten przybiera żółty odcień, co nadawać może interesujący efekt postarzenia. Lakier emulsyjny jest nakładany na pomalowane tło do uzyskania efektu przyćmionego koloru. Taki lakier można wykonać samodzielnie. Wymieszać należy równe części farby oraz kleju poliwinylowego lub akrylowego lakieru na bazie wody oraz dodać dwie części wody.

Poza tym w decoupage stosowane są lakiery wykańczające w płynie albo w żelu. Używane są one na samym końcu oraz nakłada się co najmniej dwie warstwy. Każdą warstwę po przeschnięciu trzeba przetrzeć papierem ściernym oraz przemyć ją rozpuszczalnikiem.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,