Do czego są wykorzystywane narzędzia nazywane narzynkami?

Do nacinania manualnego gwintów zewnętrznych są wykorzystywane narzynki. W sprzedaży występują one w wielu wersjach, które zróżnicowane są pod względem konstrukcji oraz istotnych czynników użytkowych.

towary

Autor: Tytan Professional
Źródło: Tytan Professional

Przed zakupem bardzo istotna jest precyzyjna ich analiza.
Narzynka odnośnie wyglądu przynosi na myśl nakrętkę.

Nie jesteś pewien co do tego zagadnienia? Po prostu sprawdź szczegóły kamieniarstwo wrocław cennik opublikowane właśnie na tej stronie. Wszystko jest starannie wyjaśnione.

Jest ona jednak zaopatrzona w wyprofilowane szczególnie ostrza i dzięki temu w czasie jej nakręcania na wybranym przedmiocie są nacinane gwinty wierzchnie, a wszystko się odbywa przy użyciu właściwie wybranego uchwytu. W tym uchwycie narzynka jest osadzona. Narzynka może służyć także do kalibracji gwintów, które są źle wykonane. Narzynki możemy rozdzielić na narzynki okrągłe i narzynki automatowe-dzwonowe. Narzynki okrągłe są produktami uniwersalnymi, które wykorzystywane są w niemal wszystkich surowcach. Mogą służyć tak do gwintowania manualnego jak też maszynowego. Narzynki automatowe-dzwonowe są używane wyłącznie w tokarkach. Cechują się one mocno wysuniętą częścią skrawającą. Z tego też powodu ich budowa nie jest dokładnie okrągła. To umożliwia jednak dużo bardziej głębokie gwintowanie, porównując do narzynek okrągłych.

gwinty

Autor: Dan DeLuca
Źródło: http://www.flickr.com
W sprzedaży moglibyśmy napotkać również narzędzia, które dopasowane są do ściśle określonych zadań. Różnią się one między sobą przede wszystkim surowcem oraz normą w której one były przygotowane. Odróżnić możemy narzynki do gwintów metrycznych, które są wytwarzane zgodnie z normą EN 22568 (DIN 223). Służyć mogłyby one zarówno do gwintów metrycznych typowych (M) oraz drobno rozwojowych (MF, UNC, UNF, BSW i BSF). Moglibyśmy również napotkać narzynki do gwintów calowych, które cechują się niezwykle podobnymi właściwościami, które mają narzynki do gwintów metrycznych.

Napotkać jeszcze moglibyśmy w sprzedaży narzynki do gwintów rurowych. Posiadamy tu do czynienia z normą EN 24231 (DIN 5158). W sprzedaży również dostępne są narzynki do gwintów rurowych stożkowych (R), które produkowane są przy uwzględnieniu normy EN 24230 (DIN 5159).
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,