Jakie zastosowanie posiadają teraz zbiorniki hydroforowe i jakim sposobem funkcjonują?

Zbiorniki hydroforowe, czyli hydrofory, posiadają ważne zastosowanie w naszych czasach. Stosuje się je do dostosowywania ciśnienia w rozdzielczej sieci wodnej przez zapas wody w nich zgromadzony. Zbiorniki hydroforowe nie dopuszczają do zbytniej częstotliwości włączeń pompy. Mówiąc skrótowo, zbiorniki hydroforowe gwarantują stałe ciśnienie wody.

Zbiorniki hydroforowe są dziś stosowane w wielu przemysłach i branżach. Są również oferowane przez mnóstwo biegłych sklepów, w związku z tym jeśli wyszukujemy dobrego, wydajnego i jakościowego zbiornika (przetestuj MarAgency), to bezsprzecznie uda nam się taki odnaleźć. Proponowane dziś hydrofory osiągalne są w wielu typach i modelach, wobec tego wybór jest ogromnie potężny – pomyśl o sieci wodociągowej . Z pewnością nie winniśmy pospiesznie nabywać takiego zbiornika, lecz zastanowić się nad tym, jaki model będzie dla nas w największym stopniu użyteczny.

zbiornik

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Hydrofory w pewnej części są wypełniane wodą, zaś nad jej powierzchnią znajduje się powietrze. Gdy włączymy pompę, do zbiornika będzie przelewana woda, co spowoduje zmniejszenie powierzchni, którą zajmuje powietrze. To wywoła jego sprężenie. Gdy zostanie osiągnięte należyte ciśnienie, wtedy pompa (jeszcze więcej) zostanie wyłączona przez presostat. Sprężone powietrze będzie chciało wypchnąć wodę ze zbiornika, co pozwoli na zaistnieje ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki temu woda może być wypychana na zewnątrz.

Zjawisko to śledzimy każdego dnia, na przykład odkręcając kurek w kranie. Bez zbiorników hydroforowych, nie zdołalibyśmy korzystać z wody podczas kąpieli, odkręcania kranu w kuchni czy też korzystania z toalety. Dzięki funkcjonalnie zbudowanym zbiornikom, jakie gwarantują słuszne ciśnienie wody, możemy bez kłopotu skorzystać z niej każdego dnia. Z pewnością więc nie można zaprzeczyć, że zbiorniki hydroforowe są niesłychanie ważnymi, ogromnie przydatnymi oraz wydajnymi urządzeniami w dzisiejszych czasach.