Jakie są rodzaje drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych montowanych w naszych domach i mieszkaniach.

Drzwi są istotnym elementem wyposażenia mieszkań i domów, pełnią one nie tylko rolę użytkową, ale także dekoracyjną. Generalnie drzwi dzieli się na dwa główne rodzaje, czyli drzwi zewnętrzne i wewnętrzne.

drzwi do domu

Autor: INVADO
Źródło: INVADO

Mimo że wszystkie nazywają się drzwiami, to jednak różna będzie ich budowa, użyte materiały i co najważniejsze przeznaczenie. Zewnętrzne drzwi mają chronić wnętrze mieszkania albo domu przed atmosferycznymi czynnikami i niechcianymi gośćmi, więc muszą być solidnie wykonane i bezpieczne. W samodzielnych domach przeważnie instaluje się drzwi – hiperłącze – zrobione z drewna, najczęściej z szybkami ze szkła, które dodają im sporo stylu. W przypadku mieszkań raczej szklanych elementów się nie spotyka, tu królują pełne wersje zrobione ze stali albo drewna. Podczas wyboru drzwi zewnętrznych niezwykle ważne jest, aby miały one odpowiedni poziom zabezpieczeń. Zamek powinien być atestowany, trudny do otwarcia, powinny także mieć bolce przeciwwłamaniowe oraz wzmocnioną jedną powierzchnię, utrudniającą ich wybicie.

Z kolei wewnętrzne drzwi będą zasłaniać tylko dane pomieszczenia, więc w ich przypadku solidne zamki i wzmocniona konstrukcja raczej nie są potrzebne. drzwi wrocław używane wewnątrz mieszkań można generalnie podzielić na cztery zasadnicze grupy. Najbardziej popularne są typowe drzwi – ważny link – skrzydłowe, wieszane w futrynie i otwierane na jeden bok.

drzwi wrocław

Autor: Porta KMI Poland
Źródło: Porta KMI Poland

Występują one w kilku rozmiarach i niezliczonej liczbie modeli i wzorów zrobionych z płyt meblowych, MDF lub drewna. Czasami są one dość przeszklone, co nie tylko może dodać estetyki, lecz także sprawia, że w domu czy mieszkaniu będzie jaśniej. Sporym zainteresowaniem cieszą się też drzwi przesuwne – zobacz – , doskonale będą się one sprawdzać przykładowo w niewielkich pomieszczeniach, w których na klasyczne drzwi zwyczajnie nie byłoby miejsca. Są one wieszane na specjalnych szynach, i w praktyce potrzebują one tylko kilkanaście centymetrów miejsca przy samej ścianie. W niektórych domach spotyka się także drzwi harmonijkowe, ich zaletą jest to, że składają się one jak parawan.