Sklejka drewniana – drewniane konstrukcje i ich zalety

Drewno od zawsze jest materiałem pożądanym, stosowanym do budowy rozmaitych konstrukcji i artykułów. Nie dziwi to, gdyż charakteryzuje się ono wieloma zaletami. W pierwszym rzędzie jest to lekkie, a równocześnie stabilne tworzywo, więc wykorzystuje się je do tworzenia przeróżnego typu konstrukcji.

przejdź so strony www

Autor: Walter
Źródło: http://www.flickr.com

Drewno posiada interesującą fakturę, w zależności od typu drzewa z którego pozyskuje się surowiec. Na dodatek nie przewodzi ciepła, jest zatem również skutecznym izolatorem. Jednocześnie, posiada również specyficzny zapach, stąd też elementy w mieszkaniu wyprodukowane z drewna można użyć do celów dekoracyjnych i wykończeniowych. Bardzo istotne w przypadku drewna jest to, że powszechnie wykorzystuje się także jego odpady pochodzące z obróbki. Służą one na przykład do budowy płyt pilśniowych czy popularnej sklejki.

Ta ostatnia posiada duże zastosowanie i to w rozmaitych dziedzinach. Popularna jest między innymi sklejka lotnicza – którą używa się w lotnictwie, chociażby przy budowaniu szybowców. Jest to materiał, który powstaje ze sklejenia cienkich warstw drewna. Przeważnie środkowe warstwy produkuje się z tańszych gatunków drewna. Jest ona ponadto bardziej odporna na wilgoć, ponieważ sklejana jest klejem odpornym na działanie wody. Ponieważ ma lekką wagę bez problemu można ją stosować również w modelarstwie do robienia modeli nie tylko samolotów, ale też budynków czy miniaturowych makiet.

pokój

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna sklejka poddana solidnej obróbce ma spore zastosowanie także do produkcji mebli domowych i biurowych. Wykonuje się z niej różne elementy konstrukcyjne, jak półki, tylne ścianki szaf, a także pojemniki, ramy itp..

Ciekawi Cię ta problematyka? Kliknij ten link oraz zobacz, jak podszedł do tego tematu inny autor w treści (https://www.hyzynski.pl/oferta/palisady/) swojego wpisu!

Meble wykorzystywane w domach czy biurach nie podlegają czynnikom atmosferycznym jak niska temperatura, czy opady deszczu, stąd też sklejka może być z powodzeniem wykorzystywana do ich tworzenia bez obawy o szybkie uszkodzenie materiału. Jakość mebla czy innej konstrukcji wykonanej ze sklejki w dużej mierze zależy od rodzaju drewna z jakiego została ona wykonana. Stąd też zanim zakupimy tego rodzaju surowiec, przeanalizujmy z jakiego rodzaju drewna producent (zobacz szklane włączniki światła) przygotował sklejkę. Pamiętać należy też, żeby odpowiednio pielęgnować tego rodzaju meble.