Podstawowe informacje o fototapetach – podkłady stosowane do ich produkcji i dostępność wzorów.

Kilkanaście lat temu na rynek wykończenia wnętrz weszły przebojem fototapety. Bardzo przyczynił się do tego postęp technologiczny, opracowano nowoczesne, wydajne i tanie metody druku, dzięki czemu cena fototapet znacznie spadła i stały się one dostępne w zasadzie dla wszystkich.

fototapeta w pokoju dziecięcym

Autor: kristin klein
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj bez najmniejszego problemu zamówić można dla siebie w zasadzie każdą fototapetę, przygotowaną na taki wymiar, jaki będzie potrzebny. Planując zakup fototapety na samym początku powinno się wybrać rodzaj materiału, na którym się ją przygotuje. Do dyspozycji jest ich kilka, odróżniają się one znacznie właściwościami, odpornością no i oczywiście ceną. Najtańsze są wersje papierowe, wykonane są one na papierowym podkładzie i powleczone cienką warstwą folii. Są one dość delikatne, mało odporne na zmywanie i zanieczyszczenia, lecz wady te będzie rekompensować stosunkowo niska cena. Znacznie bardziej wytrzymałe są fototapety lateksowe, po pierwsze posiadają one większą grubość, więc są łatwiejsze w przyklejaniu, a poza tym dzięki temu, że zawierają lateks to da się do ich mycia używać namoczonej gąbki.

fototapeta samochód

Autor: Andrew Caw
Źródło: http://www.flickr.com

Ostatnim bardzo popularnym rodzajem podłoża do fototapet jest winyl – tu parametry oraz wytrzymałość są na najwyższym poziomie, lecz cena również będzie podobna. Fototapety winylowe nie tylko bardzo ładnie wyglądają na ścianie, dzięki temu że posiadają żywe, naturalne barwy. Poza tym mają dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, dzięki czemu doskonale będą się sprawdzać w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki (Spływ liniowy) albo kuchnie. Po wybraniu podłoża następnym etapem powinno być określenie wzoru który zostanie wydrukowany. W tym temacie jest bardzo duża dowolność. Można przesłać własnoręcznie zrobione zdjęcie, wystarczy że mieć ono będzie odpowiednią jakość.

Poza tym można skorzystać z proponowanego zbioru kilkuset tysięcy fotografii, i wybrać coś, co będzie się podobać. Na przykład na fototapety dla dzieci często wybiera się zdjęcia samochodów czy rycerzy, a dziewczynki będą woleć zwierzęta albo kwiaty – fototapety dla chłopców.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,