Efektywne zapobieganie nadmiernemu przyrostowi ciśnienia w instalacjach – w jaki sposób to robić

W armaturach ogrzewających ważną rolę gra przeciwdziałanie nadmiernemu przyrostowi ciśnienia. Kłopot ten rozstrzygają przeponowe zbiorniki wzbiorcze, dzięki którym wykonalna jest kompensacja rozszerzalności termicznej wody. Naczynie wzbiorcze pełni kilka zadań. Nieodzowne jest utrzymywanie ciśnienia w każdym punkcie instalacji przy uwzględnieniu dopuszczalnych granic. Istotne zostaje zapewnienie zabezpieczenia przed nadmiernym podniesieniem, bądź spadkiem ciśnienia. Naczynie przeponowe wyrównuje objętość wody grzewczej w efekcie zmian temperatury. Równie ważne zadanie to korygowanie możliwych drobniejszych ubytków wody w instalacji.

instalacja cieplna

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Pojemnik instaluje się zazwyczaj w kotłowni, gdzie musi mieć umożliwioną odpowiednią przestrzeń z każdej strony zbiornika (sprawdź dodatkowe informacje). Znaczący jest dostęp do zaworu odcinającego i spustowego, również do tabliczki nominalnej. Przewody nie mogą być napięte. Na potrzeby konserwacji warto dbać o złącze samoodcinające z zadaniem opróżniania. (Naczynia przeponowe cwu) Przed przyłączeniem zbiornika należy skonfigurować właściwe ciśnienie początkowe.

Czy musisz wyszukać zbliżony post? Jeśli tak, to śmiało kliknij ten odnośnik i zerknij na ofertę, która niewątpliwe również przykuje Twoją uwagę!

Jest ono wprowadzane fabrycznie dla rozmaitych rodzajów pojemników. (Kliknij tutaj) W razie potrzeby, trzeba przeistoczyć ciśnienie wstępne. Jeśli jest ono za bardzo duże, trzeba upuścić gaz za pomocą zaworu do uzupełniania. Może się zdarzyć, że ciśnienie jest za małe. W takim wypadku powinno się wypełnić zbiornik azotem do osiągnięcia odpowiedniego ciśnienia.

instalacja hydrauliczna, zlew

Autor: Dean Hochman
Źródło: http://www.flickr.com
Naczynie przeponowe jest narzędziem ciśnieniowym, dlatego ze względów bezpieczeństwa należałoby zadbać o jego cykliczne kontrole i pielęgnację. Wycieki wody, bądź ogniska korozji są bezproblemowe do wykrycia. W czasie inspekcji analizuje się, czy przez zawór gazowy nie wypływa woda. W razie potrzeby należy zamienić membranę. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy zamontować nowe naczynie. Weryfikacja takiego parametru polega na porównaniu rzeczywistego ciśnienia w przestrzeni gazowej z ciśnieniem odpowiedniego dla danej instalacji podanym na tabliczce znamionowej. W razie konieczności powinno się przeprowadzić poprawkę. W czasie kontroli naczynie musi być odłączane od instalacji.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,