Płyty OSB, MFP oraz pozostałe Sprawdź w jaki sposób prezentują się

Ogromny wybór płyt budowlanych i wykończeniowych powoduje, że trudno jest się nie zagubić oraz podjąć właściwe decyzje. Poznaj płyty MFP, płyty ze dykt i inne celowe przy wykańczaniu pomieszczeń.
Świat płyt wykończeniowych nie kończy się na gipsie.

Jeszcze zanim fabrykę opuściła pierwsza płyta gipsowa, fabrykowano płyty drewnopochodne. Niewiele później pojawiły się płyty włóknowo-cementowe. Rozpoznaj ich główne cechy.

remont mieszkania

Źródło: pixabay.com

Płyty cementowo-włóknowe – zrealizowane są z cementu oraz wzmocnione od środka dwoma warstewkami siateczki z włókna szklanego czy rozproszonymi włóknami (przykładowo celulozowymi). Poniektóre są na dodatek powleczone obustronnie welonem z włókna szklanego. Podobne surowce oraz taka konstrukcja zapewniają im unikalną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, wilgotność oraz długookresowe zamoczenie. Stawiają opór płomieniowi przez co najmniej godzinę. Niektóre płyty cementowo-włóknowe wzbogacone są drobniusieńkim granulatem ceramicznym zmniejszającym nieco ich ciężar. Większa część posiada brzegi proste. W handlu są jednakże i takie, które mają krawędzie fazowane w podobny sposób jak płyty gipsowe. Ich złącza wypełnia się wtenczas gipsową masą szpachlową i zbroi siatkową taśmą .

Płyty OSB. Wytwarza się je z wiórów.sprawdź sam galeriaoswietlenia.pl galeriaoswietlenia.plPłyty OSB mają trociny rozmieszczone warstewkami i ukierunkowane. W obu zewnętrznych warstwach są one wycelowane równolegle do dłuższego brzegu płyt, a w środkowej – prostopadle. Taki układ zapewnia im wielką wytrzymałość na zginanie. W sprzedaży są dzisiaj głównie płyty OSB-3. O wiele rzadsze są płyty OSB-4, jakie posiadają podniesioną wytrzymałość na wilgotność. Mają brzegi proste lub profilowane tak, aby dało się je łączyć na wpust oraz wypust. Ten drugi typ połączenia zapewnia większą szczelność. Płyty OSB są palne.
Płyty MFP. To także płyty wiórowe, z tym że ich wióry są rozproszone. Zobacz: Centrum.Meble.pl. Są to płyty o polerowanej, gładkiej powierzchni. Łatwo się je tnie a także drąży w nich otwory. Ich długość to od 250 do ponad 500 centymetrów, zaś szerokość od 125 cm do 250 centymetrów. Posiadają grubość: 10, 12, 15, 18, 22 lub 25 mm. Tak samo jak płyty OSB nie są trwałe na działanie płomieni.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,