W jaki sposób dobierać oświetlenie, aby pełniło swoją istotną rolę? O jakich rzeczach należy pamiętać?

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez właściwego oświetlenia. W ogóle ciężko jest funkcjonować gdziekolwiek bez źródła światła. Można sobie tak poradzić jakiś czas, gdy brakuje światła (gdyż trwa na przykład burza), natomiast na dłużej jest to wręcz nie do zniesienia. Jest to nieznośne w każdym wymiarze. Nie dość, iż nie możemy normalnie egzystować, to do tego traci na tym nasze zdrowie oraz życie towarzyskie.

oświetlony salon

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

W jaki sposób natomiast kupować lampy, żeby pełniły jak najlepiej swoją rolę. Dobrze jest korzystnie zaplanować oświetlenie każdego kąta naszego lokum, lecz przede wszystkim salonu, gdzie lampy sufitowe są oczywiście obowiązkowe. Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne, tak więc służy do przeróżnych celów, głównie jednak do relaksu, przyjmowania gości, jedzenia, a także spędzania czasu w gronie rodziny. Lepiej więc, kiedy oświetlenie możemy dobrać do każdej z tych zadań. Pokój dzienny wciąż częściej łączony jest z kuchnią jak i jadalnią, więc pojedynczy żyrandol (tanie lampy sufitowe) sufitowy nie będzie odpowiedni. Dzięki rozmieszczeniu wielu różnorodnych lamp we właściwych miejscach dostać możemy wiele możliwych zaaranżowania jak i podziałów na strefy. Dlatego, na liczbie źródeł światła w pokoju gościnnym nie powinniśmy za bardzo oszczędzać, do tego warto zaopatrzyć się w lampy nowoczesne (). Lampy sufitowe nad częścią do wypoczynku gwarantują komfort spędzania czasu w niej całej rodzinie, lecz i gościom (). Spotkanie towarzyskie w większym gronie to czas, kiedy pragniemy korzystać z większej ilości miejsca, dobre będzie więc ogólne światło górne. Identycznych warunków wymagają też przykładowo rodzinne rozgrywki i w planszówki jak również zabawy dla najmłodszych, które mają miejsce na podłodze.

oświetlenie w pokoju dziecka

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com

W przykładowym pokoju gościnnym mogą to być cztery oprawy pojedyncze, do tego można także wykorzystać oprawy z kilkoma reflektorkami lub systemy szynowe i linkowe. Jak natomiast chcemy w dużej przestrzeni pokoju gościnnego czuć się bardziej przytulnie i dajmy na to poczytać, to można przygotować dość miły kącik, a to gwarantuje lampa stojąca. Można wówczas zrezygnować z zapalania reflektorów sufitowych, które są daleko.w witrynie tynki ozdobne do wnętrz tynki ozdobne do wnętrzW ten sam sposób powinniśmy działać w pozostałych pomieszczeniach, przykładowo bardzo ważne są lampy dla dzieci ().

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,