Toaleta z oknem – aranżacja wnętrza.

Jeśli mamy okno w toalecie, projekt aranżacji powinien przewidywać taki układ urządzeń sanitarnych, aby pozostawić do nich swobodny dostęp. Tymczasem w małych toaletach często pozostają one w konflikcie z oknem. Jasna i dodatkowo wentylowana – taka jest łazienka z oknem o odpowiedniej wielkości i we właściwym miejscu. Niestety bardzo często planując aranżację, nie pamięta się o podstawowych zasadach projektowania wnętrz i zdarza się np., że zastawia się okno w łazience – kabiną.

Łazienka z oknem

Autor: ROGALA
Źródło: ROGALA
Nie jest to pomyślne rozwiązanie – zimą w kabinie może być zimno, latem będziemy pozbawieni dodatkowej wentylacji. Wanna usytuowana pod oknem utrudni jego otwieranie i mycie. Okno nad umywalką nie pozwoli nam powiesić nad nią lustra. Można to w porę przewidzieć, uważnie oglądając projekt. Ważne by pamiętać, że okno przedziela ścianę. Ważne, w jaki sposób – ile zostaje miejsca pomiędzy nim a narożnikiem łazienki. Kłopot może się pojawić w małych łazienkach, w których urządzenia muszą sąsiadować z oknem – w odnośnik.

Jeżeli przy ścianie z oknem ma być zamontowana kabina prysznicowa, najmniejsza odległość do narożnika wynosi 80 cm – będzie to jednak mała, a zatem niezbyt wygodna kabina. Na zamontowanie umywalki potrzeba minimum 55 cm. Jeśli obok okna łazienkowego trzeba umieścić sedes, trzeba zostawić 60 cm. Szerokość niezbyt dużej wanny to 70 cm, większa i dłuższa będzie mieć 85-90 cm – tyle miejsca trzeba, aby ustawić wannę prostopadle do ściany z oknem, zachowując do niego swobodny dostęp. Urządzenia posiadają różnorodne wymiary i kształty, więc planując umieszczenie wanny czy umywalki przy ścianie okiennej, można wybrać najbardziej odpowiedni model.

W niewielkiej łazience okno umieszcza się często wysoko, tak aby można było ustawić pod nim wannę albo sedes. Niewielkie okno pod sufitem wpuści do toalety trochę dziennego światła, lecz dostęp do niego będzie utrudniony. Od tego, na jakiej wysokości znajduje się dolna krawędź okna, zależy to, czy można pod nim zainstalować jakieś z urządzeń sanitarnych. Trzeba pamiętać iż standardowe wanny mają wysokość 60 cm. Parapet okna ma być na pewno wyżej niż 60 cm od podłogi.

Umywalkę montujemy na wysokości 85 cm od poziomu podłogi, a więc parapet okna powinien być wyżej. Umieszczenie go na wysokości 130- -150 cm umożliwi swobodne spoglądnie przez nie na zewnątrz. Sedes pod oknem najwygodniej będzie umieścić, jeżeli dolna krawędź okna wypadnie powyżej 130 cm od poziomu podłogi. Wielkość oraz usytuowanie okna w łazience wpływa na usytuowanie urządzeń sanitarnych – jednakże w dobrze wykonanym projekcie łazienki – okno (zobacz również rolety zewnętrze gdańsk) nie ogranicza możliwości komfortowej aranżacji.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,