Odmienne rodzaje klimatyzatorów – jak je rozróżnić

Klimatyzatory w skrócie można scharakteryzować jako systemy, które odpowiedzialne są za dostarczanie powietrza o wybranej przez człowieka temperaturze. Klimatyzatory posiadają opcję zarazem chłodzenia jak i ogrzewania powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Klimatyzator kasetonowy

Autor: Lars
Źródło: Lars
Obecnie na w sprzedaży funkcjonuje mnóstwo rodzajów systemów klimatyzacyjnych, które można dobierać do swych subiektywnych potrzeb. Klimatyzatory można klasyfikować ze względu na wiele różnych kryteriów.

Jednym z bardziej powszechnych podziałów jest klasyfikacja ze względu na samą budowę urządzenia. Tutaj możemy wymienić klimatyzatory kompaktowe okreklimatyzatory (więcej szczegółów) monoblokowymi. Cechują się one tym, że zbudowane są tylko i wyłącznie z pojedynczej jednostki. W tym wypadku parownik oraz skraplacz to nic innego, jak tylko jedno urządzenie, które zmienia swe działanie w w czasie pracy. Systemy klimatyzacyjne kompaktowe z racji swoich stosunkowo małych wymiarów świetnie sprawdzają się na niewielkich powierzchniach, gdzie oszczędność przestrzeni jest mile widziana.

Jeżeli chodzi o systemy klimatyzacyjne kompaktowe można tu wymienić typ przenośny, który daje możliwość przenoszenia klimatyzatora tam gdzie tylko będzie taka potrzeba. Innym typem jest klimatyzator tzw. okienny, który jak sama nazwa wskazuje montowany jest we wnęce okiennej bądź murze. Jest to nieskomplikowany w montażu rodzaj, który ponadto nie rodzi żądnych problemów w obsłudze. Jego zaletą jest również to, że umożliwia on swobodne oraz równomierne rozprzestrzenianie powietrza. Problemem jest tylko to, że trzeba być przygotowanym na to, że ich praca jest dosyć głośna.

Innym powszechnym typem systemów klimatyzacyjnych są klimatyzatory split (więcej informacji), są to systemy 2-częściowe, zbudowane z dwóch jednostek. W module wewnętrznym znajduje się parownik, z kolei w części zewnętrznej sprężarka. Te dwie jednostki zespolone są ze sobą na 2 sposoby. Użyty do tego celu może zostać nowej technologii hydrauliczny jak również i linia chłodnicza bądź układ elektroniczny. Trzecim typem systemów klimatyzacyjnych są klimatyzatory multi-[TAG=splitklimatyzatory – rzuć okiem -iadają wiele wspólnych parametrów z systemami klimatyzacyjnymi typu split.

Źródło: