Czy opłaca się używać oświetlenia led? Jakie daje nam zalety? Czemu jest lepsze od tradycyjnego oświetlenia?

Diody led wymyślono jakiś czas temu i były w swej początkowej historii żarzącymi się na czerwonawo lub zielono lampkami w urządzeniach RTV i AGD. Po jakimś czasie stwierdzono, że mają one całkiem duży potencjał, więc gdy zwiększy się ich moc, to istnieje szansa, iż będą świeciły jaśniej i w konsekwencji mogą zastąpić nawet żarówki, świetlówki halogenowe czy nawet lampy jarzeniowe. Dzisiaj diody led są dobrze znane oraz wykorzystywane, sprzedawane są w postaci pojedynczych świetlówek, świecących prętów albo taśm.

oświetlenie uliczne

Autor: manfred majer
Źródło: http://www.flickr.com

Mają zastosowanie w domu, przemyśle, uzupełniają uliczne oświetlenie led. Zużywają mniej energii, więc nie widać, aby w najbliższym czasie straciły na popularności. Diody led mają bardzo wiele zalet. Co ważne nie gasną tak nagle, jak normalne żarówki. Po prostu, gdy niedługo się wyczerpią światło robi się coraz ciemniejsze. Ich żywotność jest niesamowicie wysoka i wynosi aż 50 do 100 tysięcy godzin. Warto przypomnieć, iż żywotność zwykłych żarówek przeważnie nie jest większa niż 1-2 tysiące godzin.

Jeżeli potrzebne Ci następne źródło natchnienia, zerknij koniecznie (http://www.reling.pl/pl/p/Polka-Corner-Optima-Maxima-SILVA-450-do-szafki-naroznej-/841) pod ten odnośnik. Zobaczysz w tamtym miejscu teksty utrzymane przy pomocy analogicznej narracji.

Led-y są niesamowicie wytrzymałe, odporne są więc na wstrząsy oraz uderzenia. Z pewnością jest trudniej je potłuc aniżeli żarówki albo świetlówki halogenowe. Co prawda, diody led nie dają, aż tak dużej jasności jak choćby najmocniejsze świetlówki innych rodzajów, producenci jednak wytrwale pracują, żeby i to polepszyć. Wydajność led-ów już teraz jest wyższa aniżeli słabszych klasycznych żarówek. Dla przykładu, diody o mocy 2W wytwarzają strumień światła na poziomie 132 Im, czyli jest to 15 W tradycyjnej żarówki.

diody led

Autor: Peter Corbett
Źródło: http://www.flickr.com

Tak więc już teraz led-ami o mocy 2 do 3,5 W możemy skutecznie zastąpić żarówki 15-25 W i to bez straty jakości dla światła.Diody led zapewniają światło w najróżniejszych kolorach, i to bez niezbędności użycia kolorowych filtrów. Często w sprzedaży dostępne są diody, jakie święcą intensywnie na czerwony kolor, niebiesko czy żółto. Białawe odcienie możemy mieć w wersji ciepłej albo też chłodnej, zaś diody, które dają barwne światło mają symbol RGB LED. Warto skorzystać z tego typu oświetlenia, a także z innego rodzaju ulepszeń, jakie są do kupienia za niewygórowane pieniądze, przykładowo akumulator żelowy 12v 100ah.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,