Który węgiel okaże się idealny do ogrzania budynku?

Dzisiaj są domy ogrzewane gazem albo mające centralne ogrzewanie na węgiel. Jest to bardzo popularny sposób ogrzewania, choć coraz częściej napotyka się ogrzewanie gazowe. W odróżnieniu od opału, gazu kupować nie trzeba.

projektowanie

Autor: Klara Kopf
Źródło: http://www.flickr.com
Użytkownicy centralnego ogrzewania, szukają najtańszego węgla. Niewielka opłata za tonę opału nie musi oznaczać, że kupiliśmy dobry węgiel. Wiadomo, że każdy chciałby kupić za małe pieniądze jak najwięcej ciepła. Dlatego też warto zwracać uwagę na stosunek kosztu do opałowej wartości węgla.

Zobacz ten tekst, ponieważ on na pewno też Cię niezwykle zaciekawi. Opisuje on podobną problematykę, więc nie wahaj się i kliknij tutaj!

Nie warto nabywać opału taniego, gdyż tylko pozornie może się wydawać, że wyszło taniej. Najbardziej istotne jest, żeby węgiel był kaloryczny. Wówczas daje najwięcej ciepła. Węgiel wysokokaloryczny świetnie będzie sprawdzać się w mroźne dni, natomiast, gdy na dworze jest w miarę ciepło, to opał nie zostanie do końca wykorzystany, a poza tym daje wiele sadzy oraz dymu. Niskokaloryczny węgiel spala się efektywniej nawet, kiedy na dworze jest ciepło. Najlepiej jest używać słabszego węgla albo drewna w dni cieplejsze, a mocniejszego w dni chłodne.

Są dwa fundamentalne rodzaje węgla: kamienny i brunatny. Węgiel kamienny jest najczęściej stosowany do ogrzewania. Jest czarny i twardy. Węgiel brunatny natomiast, jak sama nazwa wskazuje, jest odcienia brązowawego oraz jest o wiele mniej wartościowy jako opał, niż węgiel kamienny. Ten węgiel jest używany w przemysłowej energetyce, ale jest także nabywany przez zwykłych ludzi z uwagi na małą cenę. Najlepiej jednak jako opał wybrać węgiel kamienny. Zakupując węgiel brunatny należy brać pod uwagę jego marną wartość opałową i sporo popiołu. Węgiel kamienny można by rozdzielić na typy. Odróżniają się one cechami i kulturą spalania.

Czasami można kupić węgiel, który czysto się pali i bez żadnych kłopotów. Drugim jednak razem można by trafić na coś, co kopci i wyjątkowo zanieczyszcza piec. Jest to znak, że mamy do czynienia z dwoma różnymi typami węgla.