Do klejenia jakiego rodzaju powierzchni służą kleje epoksydowe?

Przy różnorodnego rodzaju pracach czy to wytwórczych, czy to naprawczych, stosuje się klej. Mogłyby się one różnić przez wzgląd na ich zastosowanie czy skład chemiczny.
Jeśli chodzi o rozdział ze względu na wykorzystanie, istnieją kleje stosowane do małych czynności naprawczych i charakteryzują się one szybkim czasem łączenia.

Są one niezwykle łatwe w stosowaniu, ale nie powinno się ich stosować jako wypełnienie opróżnionych obszarów pomiędzy powierzchniami, które mają być łączone. Występują ponadto kleje używane do klejenia większych i gładkich płaszczyzn. Ich czas wiązania jest zazwyczaj nieco dłuższy niż w przypadku takich, których przeznaczeniem jest kejenie mniejszych powierzchni. Istnieją ponadto kleje montażowe, zatem np. gąbki bądź masy montażowe.

Masz ochotę zgłębić więcej ciekawych informacji na omawiany temat? To pokaż szczegóły, które akurat takie informacje posiadają.

Przy ich użyciu można także łączyć powierzchnie nierówne. Należą do nich np. cegły czy drewno. Za pomocą takich klejów można by także uzupełniać puste luki w klejonych przedmiotach. Istnieją również kleje, które określa się jako uniwersalne. Mogą być one wykorzystywane do klejenia różnego rodzaju surowców. Inne natomiast są przeznaczone konkretnie do np. drewna czy plastiku.

Szkło Pilkington Optiphon

Autor: Pilkington
Źródło: Pilkington
kejenie

Autor: BRITOP
Źródło: BRITOP
Jeżeli chcemy wprowadzić podział klejów przez wzgląd na skład chemiczny, trzeba wspomnieć o klejach cyjanoakrylowych. Wykorzystuje się je do przeprowadzania różnorodnych prac naprawczych, ponieważ charakteryzują się one bardzo krótkim czasem schnięcia. Do odmiennej grupy można zaliczyć niemalże bezwonne kleje dyspersyjne. Wykorzystuje się je przeważnie do klejenia drzewa. Do naprawiania różnorodnych przedmiotów służą również kleje (zerknij na klej d4 -> www.interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna/chemolan-b4m) neoprenowe.

Co poniektóre z nich mogłyby rozpuszczać plastik. Do łączenia np. plastiku używane są również dwuskładnikowe kleje epoksydowe. Ich nieco prostszą w wykorzystywaniu alternatywą są kleje polimerowe.