Gdzie wykorzystuje się rusztowania

W różnych gałęziach przemysłu stosuje się wiele typów rusztowań. Każde z nich przeznaczone są do odmiennych celów, każde są nieco inaczej skonstruowane i mają naturalnie za zadanie możliwie ułatwiać prace, do których się ich używa. Niezależnie od zadań rusztowania zwykle wykonywane są z dwóch materiałów. Popularne od pewnego czasu są rusztowania aluminiowe. W wielu miejscach wypierają te wykonane ze stali, gdyż są lżejsze, a dzięki temu łatwiej je przewozić z miejsca na miejsce, co ma niebagatelne znaczenie dla każdej firmy budowlanej, czy oferującej usługi konserwatorskie.

rusztowanie arad

Autor: arad.pl
Źródło: arad.pl

Materiał, z którego są zrobione to zaledwie jeden wyróżnik rusztowań. Ponadto podzielić można je ze względu na zastosowanie. I tak, w zależności od tego, czy będą stosowane na małych powierzchniach we wnętrzach budynku czy może do odnawiania zewnętrza. Tu sprawdzą się dwa rodzaje.

Przede wszystkim rusztowania elewacyjne. Jak sama nazwa mówi wykorzystuje się je do odnawiania elewacji budynków. Ich konstrukcję w pionie stanowią solidne ramy pomiędzy którymi montuje się zróżnicowanej wielkości pola. Zazwyczaj to żerdzie zakryte platformami z metalu lub deskami, choć coraz częściej odrzuca się drewno. Montowane śrubami metalowe panele są o wiele bardziej stabilne i bezpieczne.

W podobny sposób zbudowane są rusztowania fasadowe. Często mają one także drabiny zainstalowane między poziomami zatem prace można prowadzić na kilku poziomach równocześnie. To jest szczególnie ważne przykładowo dla konserwatorów zabytków. Na froncie budynku czasami konkretny ozdobny motyw którym zajmuje się jedna osoba ciągnie się przez kilka metrów w pionie i przydatna jest możliwość błyskawicznego i bezpiecznego poruszania się pomiędzy platformami. Więcej na

W pracach postępujących szybko i prowadzonych w pomieszczeniach doskonale sprawdzają się rusztowania jezdne oraz ogrodzenia. W bardzo wysokich pomieszczeniach, gdzie żadna drabina się nie sprawdzi należy postawić rusztowanie. jeżeli robimy tam zaledwie na przykład odświeżanie ścian – dzieje się to szybko i rusztowanie rusztowania w Łodzi trzeba przemieścić. By nie trzeba było go rozkładać stosuje się właśnie rusztowania na kółkach. Naturalnie, gdy przebywa na nich człowiek są odpowiednio zabezpieczone wspornikami i hamulcami, więc stoją stabilnie. Można je jednak przemieścić błyskawicznie i bezpiecznie. W tego typu pracach rusztowania przejezdne oraz szalunki są niezawodne.

Bautec Łódź oferuje również rusztowania.