Budowanie domu – planowanie kolejności – od czego należy zacząć?

Zanim stanie dom, wszystkich właścicieli działki czeka przygotowanie gruntu pod jego budowę. W jaki sposób przygotowuje się teren pod budowę i na jakim etapie można rozpocząć prace? Niezbędne okaże się wykonanie kilku czynności.

budowa domu

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.
Na ogół obszar na którym ma stanąć dom nie jest ogrodzony, znajdują się na nim krzewy, drzewa a także trawa, przeważnie nie posiada też doprowadzonej wody i energii. Aby budowa (szerzej tutaj: http://eogniwa.pl/) domu przebiegała bezproblemowo i bez przeszkód, należy zmienić ten stan rzeczy.

Sprawdź też –

Po pierwsze należy naszą działkę zabezpieczyć. Uchroni to robotników przed potencjalnymi przykrymi sytuacjami, np. wpadnięciem do wykopu. Ogrodzenie da pewność i bezpieczeństwo nam, właścicielom gruntu. Obce osoby mają wówczas utrudniony dostęp do inwestycji. W ten sposób chronione są materiały i sprzęty składowane na placu budowy.

Budowa domów wymagaBudowa (budowa domów małopolskie – przejdź do strony)sowania ciężkiego sprzętu budowlanego, z tej przyczyny, aby prowadzić dalsze prace należy zapewnić właściwy dojazd na plac budowy, gdyż ciężki sprzęt powinien mieć zapewniony sprawny dojazd na plac inwestycji. Warto usztywnić wjazd za sprawą płyt czy też gruzu. W czasie robót, pracownicy korzystać będą prądu, wody oraz kanalizacji. Należy więc przed wejściem ekipy na plac budowy postarać się o jak najszybszą dostawę tych mediów. Warto również postarać się o miejsce do składowania materiałów wrażliwych na wilgoć. Dobrym pomysłem może być np. garaż z blachy ocynkowanej, który w razie potrzeby można przeznaczyć na np. narzędziownię – porównaj.

budowa domu
Aby nie wejść w konflikt z prawem już na samym początku prac, należy postarać się o pozwolenie na budowę po czym zawiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zamiarze rozpoczęcia robót. Wszelkie prace na terenie budowy, możemy zapoczątkować dopiero po upływie tygodnia od złożenia dokumentów o zamiarze rozpoczęcia budowy.

I oto nadchodzi ten czas, kiedy mamy już przygotowaną działkę, wybrany projekt domu, otrzymaliśmy pozwolenia. Czas więc na pierwszy etap budowy własnego domu – roboty ziemne i fundamentowanie.