Beton, jako ważny materiał budowlany

Beton, jak każdy materiał, nieustannie podlega architektonicznym modom. Obecnie możemy mówić o jego renesansie.
Wyraźnie można zaobserwować powrót do przemyślanego stosowania tego materiału. Beton najczęściej wykorzystywany jest w branży budowlanej. Umożliwia budowę najbardziej wymyślnych konstrukcji w różnych formach i kolorach.

Ten ogólnodostępny materiał zbudowany jest z prostych składników, jednak aby fundamenty stały jak najdłużej, zaś ściany nie kruszały i pękały konieczna jest wielka dokładność. Jak robi się beton?

Konstrukcja domu

Autor: Jean-Pierre Dalbéra
Źródło: http://www.flickr.com

Zgadza się, koniecznym składnikiem betonu jest cement. Jest to spoiwo mineralne, które po połączeniu z wodą wiąże pozostałe materiały po czym zastyga.
Dalszy składnik to kruszywo, które ma od 65 do 80% całkowitej objętości betonu. To właśnie ten materiał sypki pochodzenia naturalnego ma wielki wpływ na właściwości betonu. Kruszywa budowlane to głównie żwir tudzież piasek, ale dodaje się także kruszywa sztuczne (np.

Zachwyca Cię tego typu problematyka? Jeśli tak, to zobacz propozycję (http://prokad.com.pl/bramy/przemyslowe/) analogicznych postów, gdyż one niewątpliwie również okażą się warte Twojego zainteresowania.

keramzyt), z racji iż ulepszają tzw. właściwości mechaniczne betonu między innymi zwiększają jego mrozoodporność albo wodoszczelność. Do związania wszystkich suchych składników betonu konieczna jest oczywiście woda. Istotne by kruszywa budowlane były najwyższej jakości, z tego powodu korzystajmy z usług sprawdzonych i uznanych firm.

Sandmix sp z oo

Firm, które służą radą i gwarantują profesjonalną pomoc w projekcie oraz dowóz zakupionego materiału. Mimo, że beton nie jest nowoczesnym materiałem, jego popularność nie maleje. Wprost przeciwnie – dzięki najnowszym technologiom, wciąż zyskuje na znaczeniu i zadziwia możliwościami wykorzystania. Przykładem jest beton dekoracyjny.

świeżo wylane fundamenty

Autor: UnderhillHouse
Źródło: http://www.flickr.com
Ozdobny efekt betonu otrzymuje się poprzez właściwy dobór kruszywa. W efekcie końcowym otrzymuje się beton dekoracyjny, który jest tańszy i wykazuje się większą trwałością od kostki brukowej, płyt chodnikowych i asfaltu. Beton dekoracyjny to swoista nowość w Polsce, ale, na Zachodzie to powszechnie stosowany produkt. O jego długowieczności można by wiele mówić. A wszystko to to zawdzięczamy dodatkowi kruszywa, które stanowi podstawowy składnik betonu.