Czy opłaca się skusić na wyspę w kuchni? O czym trzeba wiedzieć w czasie planowania projektu?

Wyspa w kuchni to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki niej możemy zaoszczędzić miejsce oraz zyskać |wygodę przygotowując posiłki wraz z rodziną. Istnieje jednakże jeden warunek, jaki z pewnością nie powinien dziwić. Kuchnie z wyspą pełnią dobrze swoje zadanie, jeśli są dobrze zaprojektowane. Należy więc zwrócić uwagę na parę rzeczy, by korzystanie z tego typu kuchni nie było koszmarem, ale czymś przyjemnym.

wyspa w kuchni

Źródło: pixabay

Wyspa – jak jej nazwa mówi, po to faktycznie jest wyspą, aby łatwy był do niej dostęp ze wszystkich stron, czyli nie powinna zakłócać komunikacji w reszcie kuchni czy sąsiednich pokojach. Nie może być umieszczona na środku przejścia do pozostałych pomieszczeń czy zbytnio blisko wejścia do kuchni, czy z kuchni do miejsca gdzie trzymamy zapasy.się http://www.tawol.com.pl/pl/kolana-hamburskie/Drzwiczki mebli i różnych sprzętów, to znaczy piekarnika lub też zmywarki nie mogą na siebie nachodzić. Przy krótszych bokach wyspy nie może zabraknąć miejsca, żeby swobodnie móc ją minąć. Musi tam być przynajmniej 60 centymetrów, jeżeli natomiast tam znajdują się otwierane szafki, to powinno być 80 centymetrów. W bardziej ciasnych pomieszczeniach ciężko jest nie tylko przecisnąć się dwóm osobom, ale również dostać do szafek pod blatem. Po prostu trzeba się do nich schylić lub kucnąć, a przecież powinno też zostać miejsce na otwieranie drzwiczek.

szafki kuchenne

Autor: Christopher Kuttruff
Źródło: http://www.flickr.com

W sytuacji, kiedy wyspa usytuowana jest pomiędzy kuchnią a jadalnią albo pokojem gościnnym sprawdźmy, czy taka wyspa oraz siedzące przy niej osoby nie będą przeszkadzały w korzystaniu z pozostałych obszarów pokoju, czyli stołu w jadalni czy zestawu wypoczynkowego. Wyspa koniecznie powinna być dopasowana do sprzętów, które muszą się na niej umieścić i przy tym zapewnić właściwą przestrzeń na ich obsługę. Tym samym inne będą wymiary wyspy ze zlewem, natomiast inne również z palnikami do gotowania.

Po przeczytaniu tego tekstu, polecam nawierzchnia mineralna inne informacje na prezentowany temat, które okażą się nie mniej wciągające.

Pamiętając o tych proporcjach łatwiej zachować czystość w kuchni (polecamy zobaczyć także), względny ład oraz miłą atmosferę, zdecydowanie też prościej ugotować coś dobrego, ponieważ korzystanie z takiej kuchni będzie rzeczywiście czymś przyjemnym. Warto zastosować się do powyższych kilku wytycznych, bo w takim wypadku będziemy prawdziwie zadowoleni z naszej kuchennej wyspy.