Wykorzystanie nierdzewnej stali

Nierdzewna stal została wynaleziona około 100 lat temu, jednak dopiero w ostatnich kilkunastu latach zaczęła być powszechnie wykorzystywana w budownictwie oraz architekturze. Na początek w osiemdziesiątych latach jej pozytywy docenili projektanci najwyżej rozwiniętych państw, a w ostatnich latach zjawiła się ona także w Polsce. Do niedawna prawie nie znana, dziś przydaje nowoczesny wygląd największym ośrodkom biurowym na świecie.

stal

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com
Stal (jeszcze więcej) nierdzewna jest kompozycją żelaza mieszczącą minimum 11% chromu. Uzyskuje ona swoje cechy antykorozyjne na skutek utworzenia się powierzchniowej warstewki tlenków chromu. Warstewką owa jest ogromnie trwałą i nawet w przypadku mechanicznego czy chemicznego uszkodzenia nawierzchni stali zaraz odbudowuje się, dzięki czemu uchowane pozostają własności przeciwrdzewne półproduktu.

Stal nierdzewna jest tworzywem wyjątkowo trwałym oraz praktycznym, a jednocześnie dystyngowanym. Dzięki różnorodności rodzajów nawierzchni i wielkiej palecie wyrobów jest ona w stanie zaspokoić najbardziej wyszukane wymogi stawiane surowcom budowlanym i wykończeniowym przez budowniczych i dekoratorów wnętrz.

Dom jest miejscem, gdzie stal kwasoodporna jest dostrzegana przez każdego. Jest ona albowiem idealnym materiałem na garnki oraz inne kuchenne urządzenia. Wewnętrzne części wysokiej próby zmywarek i wysokiej jakości noże wykonane są z owego surowca.
Stal nierdzewna jest szablonowym półproduktem powiązanym z wysokim standardem bytu, stąd też wykorzystanie jej w gospodarstwach domowych wzrasta wraz z rosnącym standardem życia.

obróbka stali

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Do cięcia stali nierdzewnej można stosować takie technologie, jak: cięcie laserem, cięcie plazmą jak też cięcie wodą. Przed doborem konkretnego rozwiązania należy zbadać, jakiej grubości tworzywa zostaną cięte, jaka dokładność jest potrzebna. Jeśli najważniejszym elementem jest precyzja cięcia, to osiągniemy ją przez cięcie wodą bądź wycinanie laserowe. Przy blasze o grubości ok. 0,1 – 3 milimetrów laser zapewnia zachowanie ogromnie wysokich parametrów jakościowych, w szczególności przy wycinaniu małych bądź szczególnych elementów, jak przykładowo malutkie otwory, delikatne kształty, itp. Przy większych grubościach potrzebne będzie mocniejsze i bardziej kosztowne źródło lasera.